© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtası Olmayanlar PRP Yöntemi İle Hamile Kalabilir Mi?

Tüp bebek tedavisi 40 yılı aşkın süredir doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisi sayesinde birer tane bile olsa canlı sperm ve yumurta hücresi olan ve kısırlık sorunu olan çiftlerin çoğunluğunda gebelik elde edilebilir. Tüp bebek tedavisi için kadının ve erkeğin üreme hücreleri alınır, laboratuvar ortamında ayıklanır, bazı işlemlerden geçirilir, gerekirse büyütülür ve üreme için elverişli hale getirilir. Kadın ve erkekten alınan sağlıklı hücreler aynı ortama alınarak laboratuvarda döllenme gerçekleştirilir. Bu sayede edilen embriyoların içinden en kaliteli olanlardan bir ya da en fazla iki tanesi anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu embriyo transferi işleminden 12 gün sonra da kadına kanda gebelik testi yapılır ve tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilip edilemediği öğrenilir. Klasik tüp bebek tedavisi çok başarılı sonuçlar vermekteyken, ilk denemde gebelik elde edilemeyen vakalara pek çok test, tahlil ve muayene yapılır, başarısızlığın sebebi araştırılır. Bu şekilde elde edilen bulgulara göre de tüp bebek tedavisi ekstra tedavi işlemleri ile desteklenir, başarı şansı artırılır.

Tüp bebek tedavisine yardımcı uygulamalar önemlidir!

yumurtalik-2

Tüp bebek tedavisinin başarısında kadın ve erkeğin üreme hücreleri ya da üreme organlarıyla ilgili var olan sorunların, kısırlığa sebep olan faktörlerin çözülmesi çok büyük önem taşır. Bu sorunlar tedavi edildikten, yeniden klasik tüp bebek tedavisi ile ya da gerekiyorsa ekstra uygulamalarla desteklenir ve gebelik çok daha kolay ve mümkün hale gelir. Yumurtlama bozukluğu olan kadınlarda yumurtalarının büyümesi, gebelik için istenen özelliklere sahip olabilmesi için ilaçla yumurtalama tedavisi yapılır. Baba adayından alınan meninin içindeki spermler yeterli sayıda ya da kalitede değilse, laboratuvarda bazı işlem uygulanarak spermler üremeye daha uygun hale getirilir. Ayrıca daha sağlıklı bir gebelik oluşması ve canlı doğum elde edilebilmesi için hormon tedavileri uygulanır. Bu bağlamda tüp bebek tedavisinde başarı için kadına, erkeğe ve onların üreme yetilerine takviye uygulamalar, tedaviler yapılır. İşte bu amaçla yapılan uygulamalardan birisi de PRP tedavisidir.

Tüp bebek tedavisinde PRP

Net olarak bilinmektedir ki; tüp bebek tedavisi günümüzde uygulanan en başarılı üremeye yardımcı tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinin bu başarısı da aslında neredeyse her gün yeni tedavi yolları, yeni uygulamalar, deneyimler gerçekleştirilmesi ile pekiştiriliyor.  Bir çiftin ilk tüp bebek tedavisi denemesinde gebelik elde edememesi durumunda, uygulanan ekstra tedavilerle sonraki denemelerde çok daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Bu amaçla tüp bebek tedavisinde ekstra olarak yapılan uygulamalardan birisi olan PRP işlemi uzmanlara göre tedavinin başarısını yaklaşık % 60 oranında artırmaktadır.

PRP; kişinin kendi kanından elde edilen trombosit içeriği olarak zengin plazmanın tekrar kendisine verilmesidir. Tüp bebek tedavisinde de başarı şansını artırmak için yapılan bilimsel çalışmalar; rahim zarında gerekli oranda kalınlaşma elde edilirse, embriyonun tutunma şansının artacağı ve yumurta kalitesi de artarak gebelik şansının artacağını gösteriyor. Bu sebeple tüp bebek tedavisine başvuran kadının kendi kanından elde edilen trombosit açısından zengin plazma tedavisi (PRP) de başarıyı artırıcı etki gösteriyor. Normal şartlarda gebelik elde edebilme şansı düşük olan çiftlerde PRP ile gebelik elde edilebiliyor. Çünkü rahim zarı embriyonun daha kolay tutunabileceği kalınlığa eriştiğinde gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilme olasılığı artıyor.

Rahim zarının kalınlığı gebelikte önemlidir!

yumurtalik-1

Gebelik ister doğal yolla isterse üremeye yardımcı yöntemlerle elde edilmeye çalışılsın, embriyonun rahme yeterince iyi tutunabilmesi ve orada gelişip büyüyebilmesi için rahim zarının yeterince olgunlaşmış, kalınlaşmış olması gerekiyor. Zira sadece yeterli olgunlukta olan rahim zarı embriyoyu gebeliğin sonuna kadar sağlıklı bir şekilde tutabilir ve besleyebilir. Tüp bebek tedavisinin de başarılı olması için elde edilen sağlıklı embriyo sağlıklı rahim zarına sahip olan rahmin içine yerleştirilmelidir. Embriyonun rahme tutunabilmesi için buna uygun bir rahim ve “rahim zarı alabilirliği” denen embriyonun yerleşmesini sağlayacak “mikro çevre” olmalıdır. Kadının rahim zarının embriyoyu tutup besleyebilecek olması tüp bebek tedavisinin başarısı için çok önemli bir şarttır. Zira rahim iç zarı yeterince olgunlaşmazsa embriyo rahme tutunamaz ve embriyo ne kadar sağlıklı olursa olsun gebelik gerçekleşmez.

PRP işlemi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi ilk uygulanmaya başlandığı dönemden bu yana hem klasik uygulamasıyla hem de tedaviye ek uygulamalarla gebelik elde edebilme şansını artırıyor. Bu bakımdan gebeliğin çok zorlu ve hatta bazen imkansıza yakın olduğu çiftlerde bile gebelik elde edebilme şansı oluyor. Özellikle de bazı destek uygulamaları ile yumurta ve sperm kalitesi artırılabiliyor, daha sağlıklı bir embriyo elde edilebiliyor, rahim ve yumurtalıklarla ilgili sorunlar çözülebiliyor. İşte bu anlamda kadının rahim zarı yeteri kadar kalınlaşmamışsa ve rahim zarında yapışıklık oluşmuşsa, yapışıklıklar açıldıktan sonra tedaviye rağmen rahim zarı kalınlaşmıyorsa PRP işlemi ile bu soruna çözüm bulunabiliyor. PRP ile rahim zarı tedavisi, rahim zarı ile ilgili sorunlarda kadının kendi kanından elde edilen trombositten zengin kanın kadına yeniden verilmesi ile rahim zarı sorunlarının çözülmesidir. Bu konuda yapılan araştırmalar, tüp bebek tedavisi sırasında rahim zarı kalınlığı yeterli olmayan hastalara, tüp bebek tedavisine ek olarak kendi kanından elde edilen PRP serumunun rahim zarına verilmesinin gebelik başarısını yaklaşık % 60 oranında arttığını gösteriyor.

PRP tedavisi rahim zarını kalınlaştırır, yumurta kalitesi artırır!

PRP, kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin kanın kişiye yeniden verilmesi işlemidir. Aynı bağlamda tüp bebek tedavisinde PRP de, trombosit açısından zengin kanın rahme tekrar verilmesidir. PRP; tüp bebek tedavisinde sadece rahim zarını yeterince kalınlaştırmak için değil, yumurtalık rezervini iyileştirmek için de kullanılmaktadır.

Doğal yolla gebelik elde edemeyen kadınlarda; kötü yumurtalık rezervine sahip olmak, serum AMH ve FSH düzeyinin bozulmuş olması ve bir yıldan uzun zamandır adet görmemek gibi sorunlarda PRP desteği ile iyileşme sağlanmaktadır. Bu tür sorunları olan kadınlarda yumurtalıklar ultrasonla izlenir ve PRP yapılır. PRP tedavisinin sonunda, yumurtalık fonksiyonları bozuk olan kadınlarda serum AMH ve FSH seviyeleri belli bir miktarda düzelir ve işlemden yaklaşık 2 buçuk ay sonra yapılan tüp bebek denemesinde başarılı bir yumurta toplama süreci yaşanır. İşte bu sebeplerden dolayı uzmanlar, PRP’nin yumurta kalitesini artırdığını, yumurta kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirtmekteler.

PRP kimlere yapılır?

dusugu-onlemek-icin-ne-yapmali-1

  • Daha önceki tüp bebek denemeleri başarısız olanlar,
  • Rahim zarı gerekli olgunluğa erişmeyenler,
  • Yumurtalıklarında bazı sorunlar olanlar,
  • 35 yaşını geçmiş olanlar,
  • Yumurtalık rezervi doğal yolla gebeliğin mümkün olmadığı kadar azalmış olanlar,
  • Menopoza girme aşamasında olup yumurtalık fonksiyonunu tekrar başlatmak isteyen kadınlara PRP yapılabilir.

PRP’de başarı şansı nedir?

PRP tedavisi tüm dünyada tüp bebek tedavisinde daha yeni sayılabilecek bir uygulamadır. Bu sebeple de klinik uygulama alanını kısıtlıdır ve çok net, sağlıklı bir genel bir başarı oranından, şansından bahsetmek yanlış olabilir. ancak her şeyin yolunda gittiği vakalarda PRP’nin tüp bebek tedavisinde başarı şansını ortalama % 60 kadar artırdığını düşünülmekteler.

PRP nasıl bir tedavidir?

PRP, tüp bebek tedavisinde yumurta rezervini artırarak ve rahim zarını istenen kalınlığa getirerek başarı şansını artırdığı için tercih edilmektedir. Tüp bebek tedavisinde PRP’de; anne adayının kendi kanından izole edilen plaketler laboratuvar ortamında trombosit açısından zengin hale getirilir ve yumurtalığın ya da rahmin içine enjekte edilir. PRP işleminde temel amaç, zenginleştirilmiş plaketlerin içinde bulunan büyüme öğelerinin, yumurtalıklarda bulunan durağan kök hücreleri tetikleyerek büyütmesi, rahme uygulandığında ise rahim zarının olgunlaşmasını sağlamasıdır. Bu sayede yumurtalıklardaki kök hücreler gebeliği gerçekleştirecek yumurta hücresi haline gelir, rahim zarı da embriyoyu tutabilecek olgunluğa erişir. PRP sayesinde hem rahim zarı yeterince kalınlaşmadığı için gebe kalamayan, hem yumurtalık rezervi azalmış olan kadınlar hem de menopoza giren kadınların gebe kalması mümkün olabiliyor.

Yaşlanan yumurtalık hücreleri PRP ile canlanıyor!

İlerleyen yaşla birlikte herkeste tüm vücut hücrelerinde yaşlılık etkileri görülür. Kadınlarda da yaş ilerleyince, 40 ve üzerindeyse menopoza giriş döneminde, yumurtalıklar ve yumurtalıklarda bulunan kök hücreler yaşlanıyor. Normalde vücutta bulunan kök hücreler de ilerleyen yaşla birlikte yaşlanıyor. Yaşlanan kök hücrelerin de fonksiyonları ciddi oranda düşüyor. Yaş ilerlemiş olsa da vücutta milyonlarca kök hücre içinde farklılaşma becerisini kaybetmemiş az sayıda da olsa kök hücresi kalıyor ve bunlar birtakım işlemlerle daha aktif hale getirilebiliyor. Bu işlemlerle tabi ki tüm kök hücreler aktif hale getirilmez, ancak küçük bir bölümü daha fonksiyonel hale getirilebilir ve sağlıklı bir gebelik için de zaten az sayıda kök hücre bile yeterli olabilir.

Yumurtası olmayan kadınlarda da PRP ile sağlıklı yumurta elde edilebilir!

PRP tedavisi, kök hücreleri aktif hale getirebilen bir işlemdir. PRP ile yeni hücre elde edilirse, bunların genetik açıdan doğru bölünebilmesi gerekiyor. Bunun için PRP’den hemen sonra 2 aylık bir hormon tedavisi yapılır ve yumurta oluşması, yumurta gelişimi aşamalarında gerekli büyüme faktörleri sağlanır. Bu sayede yumurtaların kalitesi artar. Eğer bu şekilde gebelik elde edilirse, pre-implantasyon genetik tanı ile kromozom analizi yapılır ve embriyoların kromozom yapısı detaylı bir şekilde incelenir ve verilere göre en sağlıklı embriyolar seçilir.

Hiç yumurtası olmayan kadınlarda bile PRP ile yüksek oranda yumurta oluşumunu sağlanabiliyor. PRP uygulanan kişilerde ciddi şekilde yumurta gelişimi olduğu gözlenmiştir. Menopozda olan ve yumurtalıklarında yumurta kalmayan hastaların çoğunluğu PRP tedavisine olumlu cevap vermiştir.

Tüp bebekte tedavisinde PRP’nin amacı, yumurtası olmayan kadınlarda yumurta oluşturmak ve bunlarla tüp bebek yapmaktır. PRP yeniden yumurta elde edilebilmesine ve tüp bebek tedavisi ile de gebelik oluşmasına olanak verir. PRP yapılan hastaların önemli bir bölümü tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilmekteler. Bununla birlikte PRP tedavisi uygulanan hastaların bir bölümü de daha tüp bebek tedavisine gerek kalmadan kendiliğinden gebe kalabilmekteler. Bu bağlamda PRP sonrasında başka tedaviye gerek kalmadan gebe kalabilmek de çok ciddi bir gelişmedir.

Menopozdaki kadınlarda PRP ile yumurta elde edilebilir!

PRP tedavisinin temel prensibi, yumurtalık rezervi azalmış hastalarda tüp bebek yapılabilecek aşamaya gelmektir. PRP tedavisinde hastaların kendinden alınan kan, özel bir işlemden geçirerek tekrar kendi yumurtalıklarına enjekte edilir. Artık aktif olmayan yumurtalıkları, 1 ya da 2 ay sonra aktif olacak folikülleri, PRP içindeki bir takım büyüme faktörleri ve stokin olarak adlandırılan maddeler ile uyararak sonraki ayda tüp bebeğe uygun folikül gelişimi sağlamak amaçlanıyor. Bu da menopoz değerlerine sahip hastalarda bile gebelik elde edilebilmek anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir