© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

PRP İşleminin Olası Riskleri Nelerdir?

Kanın büyük bir kısmı plazma denilen sıvıdan oluşur. Plazmaya ek olarak kanda kırmızı ve beyaz kan hücreleri ile plateletler bulunur. Plateletlerin özelliği, kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Plateletler ayrıca büyüme faktörleri denilen proteinleri içerir. Bu proteinler yaraların iyileşmesi konusunda önemli rol oynamaktadırlar.

PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılır. PRP (platelet rich plasma), platelet (trombosit) hücrelerinden zengin kan anlamına gelmektedir. PRP’de, doğal kanda bulunandan çok daha fazla platelet bulunur. Bu nedenle de plateletler ve büyüme faktörleri açısından zengin olan PRP, normal kandan 5-10 kat daha fazla fayda sağlayabiliyor. 

PRP’nin yani diğer adıyla trombosit hücrelerinden zengin kanın, enjekte edildiği bölgede iyileşmeyi teşvik ediyor. Plazma, kanın pıhtılaşmasına yardımcı ve hücre büyümesini destekleyen proteinler içerdiğinden araştırmacılar, kandan plazmayı ayırarak ve yoğunlaştırarak PRP’yi ürettiler.

Hasar görmüş dokulara PRP enjekte edildiğinde vücutta o bölgede yeni ve sağlıklı hücrelerin üretilmesinin tetiklendiği ve bu sayede iyileşmenin sağlandığı düşünülüyor. Dokuların büyümesine yardımcı olan faktörler, PRP bulunan enjeksiyonlarda daha konsantre bir halde bulunuyorlar ve bu nedenle araştırmacılar vücuttaki dokuların daha hızlı iyileşebileceğine yönelik tedaviler uyguluyorlar.

PRP Tedavisinin Kullanıldığı Alanlar

PRP’nin etkin olarak kullanıldığı alanlar şunlar olmaktadır:

 • Saç kaybı: Saç dökülmesi yaşayan kişiler genelde doktora danıştıklarında saç derilerine PRP enjekte edilerek saç dökülmesinin önüne geçmeye uğraşıyorlar. Yapılan araştırmalarda PRP enkesiyonlarının erkek tipi saç dökülmesine iyi geldiği görülmektedir.
 • Tendon yaralanmaları: Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan kalın bağlardır. Yaralanmaların sonrasında tendonların iyileşme süresi oldukça yavaştır. Bu nedenle doktorlar dirsek, ayak bileği, diz gibi bölgelerde yaşanan kronik tendon problemlerine karşın PRP enjekte etmekteler.
 • Özellikle kronik aşil tendonu problemlerinde PRP tedavisinin ümit vadettiği görülmektedir. Ancak yine de PRP tedavisinde henüz çok fazla araştırma fırsatı olmadığı için normal tedavilere karşı ne kadar üstün olduğu bilinmemektedir.
 • Akut yaralanmalar: Doktorlar özellikle spor yaralanmalarında PRP enjeksiyonları kullanıyorlar. PRP tedavilerini pek çok profesyonel sporcu hamstring zorlanması ve diz burkulmalarında sıkça tercih etmektedir. Henüz konuya dair bilimsel kanıtlar olmasa da PRP bu tarz yaralanmalarda, iyileşme sürecini hızlandırdığı için etkili olmaktadır.
 • Ameliyat sonrası iyileşme: Ameliyat sonrası, ameliyat yapılan bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırmak için PRP enjeksiyonları yapılabiliyor.
 • Kireçlenme: Dizlerinde kireçlenme olan insanlara PRP enjekte edilebiliyor. Bazı çalışmalar, PRP enjeksiyonlarının hyaluronik asit enjeksiyonlarından daha faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak bu araştırmalar henüz küçük grupşar üzerinde yapıldığı için etkilerinin kesin olduğu söylenemez.
 • Doğurganık tedavileri: Erkeklerde ve kadınlarda yaşanan kısırlık sorunlarından da PRP tedavisi uygulanabilmektedir.

PRP Enjeksiyonunun Hazırlanması

PRP’yi hazırlamak için öncelikle bir sağlık uzmanının sizden kan örneği alması gerekmektedir. Burada alınan kan miktarı, PRP’nin enjekte edileceği bölgeye göre değişebilmektedir. Örneğin, saç derisi için yapılan enjeksiyonlarda alınan kan miktarı genelde 20 mg civarında olmaktadır.

Kan alındıktan sonra santrifüje yerleştirilir. Burada kanınızdaki bileşenlerin ayrılması sağlanır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Laboratuvar çalışanları kanınızdaki plazmayı ayırır ve enjeksiyona hazır hale getirir.

Doktorlar genelde enjeksiyon yapılacak olan bölgeyi belirlemek için ultrason kullanırlar. Bölge belirlendikten sonra PRP enjeksiyonu gerçekleştirilir.

PRP tedavisinin riskleri var mıdır?

PRP cilde enjekte edildiği için enjekte edildiği bölgede yan etkilere yol açabilmektedir. PRP otolog bir maddedir, yani kendi vücudunuzdan alınan maddelerden oluşur. Bu da başka ilaçların enjeksiyonunda meydana gelebilecek olan alerjik reaksiyonların görülme riskini azaltır. Ancak enjeksiyon işleminden kaynaklanabilecek bazı yan etkiler de bulunmaktadır. Bunlar:

 • Enfeksiyon
 • Sinir yaralanmaları
 • Enjeksiyon yapılan bölgede acı
 • Doku hasarları

PRP Enjeksiyonu Sonrası Yapılması Gerekenler

PRP enjeksiyonundan sonra hasta enkesiyon yapılan bölgeyi 48 saat boyunca yıkamamalıdır. Bu süre zarfından sonra saç ve vücut bakım ürünleri kullanılabilir ve bölgeye gerekli deri ilaçları uygulanabilir.

Tedavi edilen bölgede iki ya da üç günlük süreyle ağrı meydana gelebilir ve bölgede morluklar görülebilir. Bunların önüne geçmek için birtakım ilaçlar kullanılabilmektedir. Ancak daha ciddi şeyler görmeye başladıysanız bu durumu doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.

PRP tedavisi saç derinize uygulandıysa saç boyama gibi işlemleri bir hafta süreyle uygulamamak iyi olacaktır.

PRP’nin etkileri uygulama yapıldıktan en az altı ay sonra en etkin olarak görülebilmektedir.

PRP ile Yumurtalık Gençleştirme

Menopoza girmiş çoğu kadının yumurtalıklarında bile yumurta bulunmaktadır ancak bu yumurtalar uyku halindedir. Yumurtalık gençleştirme ile yumurta olgunlaştırılmasının uyandırılması ve bu sayede yumurtlamada gelişme sağlanması hedeflenir. Özellikle genç yaşlarda yumurtalık sorunları yaşayan kadınlar yumurtalık gençleştirme tedavisini düşünebilirler. Bu tedavi sayesinde kadınların hamile kalması sağlanabilmektedir.

Yumurtalık gençleştirme yöntemi PRP enjeksiyonları ile yapılabilmektedir. Platelet bakımından zengin hale gelmiş olan kanın enjeksiyonu sayesinde yumurtalıkların gençleşmesi sağlanabilmektedir. PRP enjeksiyonları sayesinde yumurtalıklardaki kök hücrelerin aktif hale gelmesi ve genç yumurtaların oluşması sağlanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP’nin Yeri

Endometriozis ve kronik endrometrit durumlarında alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bu rahatsızlıklar vücuttaki inflamaston sürecini harekete geçirebilir ve gerek tüp bebek tedavisiyle gerekse normal yolla hamile kalınmaya çalışılan zamanlarda embriyonun tutunmasını zorlaştırabilir.  PRP enjeksyonları sayesinde rahimdeki inflamasyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve rahim içinin düzgün bir şekilde büyümesini tetikleyen ve embriyoların yerleşmesine yardımcı olan progesteron reseptörlerinin aktivitesini arttırır. Bu tedaviden sonra ise tüp bebek tedavisinde daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Doğurganlık için uygulanan PRP enjeksiyonunun riskleri var mıdır?

PRP’nin doğurganlık tedavisinde şimdiye kadar neden olduğu yan etkilere rastlanmamıştır. PRP tedavisinde hastanın kendi kanı kullanıldığı için kişide alerjik reaksiyonlar meydana gelmemektedir.

PRP enjeksiyonlarının doğurganlık üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu nedenle PRP tedavisinin ardından kadında kaç yumurta bulunabileceğini söylemek oldukça zordur. Bu daha çok kadının tedavisinden önceki üreme sistemine ve PRP tedavisine nasıl yanıt verdiği ile alakalıdır. Bazı vakalarda menopoz ve menopoz sonrasındaki kadınlarda bile kadının kendi yumurtası ile hamile kalma şansı elde edilebilmiştir. 

Erkeklerde PRP Tedavisi

PRP tedavisi ile erkeklerde yaşanan kısırlığa da çözüm getirilebilmektedir. Erkeklerdeki kısırlığın PRP ile tedavi edilebildiği durumlar şu şekildedir:

 • Sperm sayısının az olduğu
 • Hormon tedavisinin önerilmediği
 • Hormon tedavisinin yanıt vermediği durumlarda PRP tedavisi denenebilir.

Erkeklerin yukardaki sorunları yaşadığı kısırlıkta kadının hamileliği pek olası değildir. Ancak bu durumlarda PRP tedavisine şans verilebilir.

PRP tedavisinde kendi kanınız kullanılır ve PRP plazma açısından zengin kan anlamına gelmektedir ve büyüme faktörleri içerir. Büyüme faktörleri doku yenilenmesine büyük bir rolü vardır ve hücre büyümesi ile yenilenmesini aktive eder. Platelet açısından zengin kan, zarar görmüş dokulara enjekte edildiğinde dokunun iyileşme ve yenilenme süreci başlamış olur.

Erkeklerde PRP tedavisinin uygulanmasının sebebi testislerde yeterince aktif olmayan sperm üretimini teşvik etmektedir. Sperm üretiminin aktif olmaması sperm kalitesinin düşük olmasına ve partnerin hamile kalamamasına neden olur.

Erkeklere uygulanan PRP tedavisi şimdilik yeni ve deneysel bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak PRP tedavisinin hücre onarımını destekleyici özelliği bilindiği için PRP enjeksiyonları; saç dökülmesi, kireçlenme, kadında kısırlık gibi farklı rahatsızlıklar yaşayan pek çok vakada başarılı sonuçlar vermiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir