© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

PRP İşlemi Kaç Defa Uygulanabilir?

Pıhtılaşma hücrelerinden ya da plateletten zengin plazma (PRP), son yıllarda hem ameliyat gerektirmemesi hem de pek çok tıbbi rahatsızlıkta kullanılabilmesi nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilir hale geldi. PRP, genelde ortopedik ve sporla alakalı yaralanmalarda kullanılıp acı hissinde rahatlatma sağlaması ve iyileşme sürecini desteklemesi nedeniyle sıkça kullanılıyor. Özellikle tendon, kireçlenme, bağ doku yaralanmaları ve yırtılmalarında kullanılan PRP enjeksiyonlarını daha çok sporla ilgilenenler tercih etse de başka alanlarda da kullanılması sebebiyle yaralanma dışı durumlarda da kullanılabiliyor.

PRP otolog, yani kendi vücudunuzdan elde edilmiş bir maddedir. Sizden alınan kanın santrifüje konularak kırmızı kan hücrelerinin ayrılması yöntemiyle elde edilir. Kanın ayrıştırılmasıyla geriye kalan plazma, normal kandan 5-10 kat daha fazla büyüme faktörleri içerir. Bu büyüme faktörlerinin ise vücudun doğal iyileşme sürecini desteklediği görülmüştür. Bu yönüyle PRP dermatoloji, üroloji ve jineoloji gibi pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Normalde vücutta bir yaralanma meydana geldiğinde vücudun ilk tepisi yaralanan bölgeye plateletler göndermek olmaktadır. PRP’nin de iyileşmeyi desteklediği düşüncesi de vücudun bu tepkisinden kaynaklanmaktadır. 

PRP’nin Hazırlanması

PRP’nin hazırlanması sürecinde hastanın hastanede yatış yapması gerekmemektedir. Bu işlem için öncelikle enjekte edilecek bölge için hazırlanmak üzere kişiden kan alınır. Alınan kan enjekte edilecek bölgeye göre 15-50 mL arasında olmaktadır. Ardından bu kan 21℃–24℃ arası, plateletlerin harekete geçmeyeceği bir sıcaklıkta bekletilir. Sonrasında santrifüje alınan kan, yaklaşık 12 dakika burada tutulur. Bu sayede kan 3 tabakaya ayrılır. En üst tabakada plateletler ve beyaz kan hücreleri, orta tabakada beyaz kan hücrelerinden zengin bir tabaka ve alt katmanda ise kırmızı kan hücreleri bulunur. En üst ve orta tabaka boş ve steril bir tüpün içerisine alınır. Ardından plazma tekrar santrüfüje sokulur ve son aşamada yaklaşık 30 mL kandan 3-5 mL kadar PRP elde edilir. Plazmanın enjekte edileceği bölge sterilize edildikten sonra enjeksiyon gerçekleştirilir. Enjeksiyonun yapıldığı bölge yaklaşık 3 gün boyunca şişlik ya da acı gözlemlenebilir.

PRP tedavisi için kimler adaydır?

Doğurganlık tedavilerinde kullanılmaya başlanan PRP enjeksiyonları için fiziksel olarak sağlıklı ancak aşağıda yer alan kategorilerden bir ya da daha fazlasına sahip olan kadınlar adaydır:

  • Menopoz ya da menopoz öncesindeki 50 yaşın altındaki kadınlar
  • 35 yaşın üzerindeki düşük yumurta rezervine ve düşük AMH seviyesine sahip kısırlık sorunu yaşayan kadınlar
  • 35 yaşın altındaki düşük yumurta rezervine ve düşük AMH seviyesine sahip kadınlar
  • Erken yumurtalık yetmezliği yaşayan kadınlar

Kadınlarda PRP’nin Doğurganlık Tedavilerinde Kullanılması

PRP, çeşitli doğurganlık tedavilerinde kullanılabilmektedir. 

  • Erken yumurtalık yetmezliği: Erken yumurtalık yetmezliği, yumurtalıkların normal işlevlerinde 40 yaşından önce yaşanan kayıplara işaret eder. Yumurtalıkların işlevlerinde yaşanan kayıplarla birlikte doğurganlıkta da kayıplar yaşanır. 

PRP tedavisi erken yumurtalık yetmezliği yaşayan 35 yaş üzerindeki azalmış yumurta rezervine sahip kadınlar üzerinde denenmektedir. PRP’nin tedavi amaçlı kullanılmasının nedeni yumurtalık gençleştirmenin sağlanmasıdır. Bu tedavide PRP, ultrason kullanılarak tüp bebekteki yumurta toplanmasına benzer bir işlemle yumurtalıklara enjekte edilir. Bu tedavi yöntemi hakkında hala araştırmalar devam etmektedir. 

  • Erken Menopoz: Erken menopoza girmiş kadınlar için biyolojik saati geri döndürmek adına PRP tedavileri uygulanabilmektedir. Bu tedavilerden sonra kadının normal yollarla hamile kalabilmesi mümkün olmaktadır.

Kök hücreler, yumurta hücreleri de dahil olmak üzere vücutta herhangi bir hücreye dönüşebiliyorlar. Bu nedenle kök hücrelerin yumurtalıklarda yumurta hücrelerine dönüşmesi için çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bazı araştırmalar kişinin kendi beyaz kan hücrelerinin ve plateletlerinin kullanıldığı ve bunların yumurtalıklara enjekte edildiği PRP yöntemi ile kök hücrelerin yumurtaya dönüşebildiğini gösteriyor. PRP’nin içinde yer alan büyüme faktörleri sayesinde pek çok tıbbi alanda tedavi uygulanabiliyor.

  • Tüp Bebek tedavisi: Yumurtalık gençleştirme ile birlikte endometriozis ve kronik endrometrit durumlarında da PRP enjeksiyonu uygulanabiliyor. Bu tarz rahatsızlıklar vücutta inflamasyona neden olup embriyonun rahime tutunmasını zorlaştırabiliyorlar. PRP tedavisi ile doğurganlığa engel olan bu duruma engel olunmaya ve rahim içinin normal bir şekilde çalışması teşvik edilmeye çalışılır. PRP tedavisinin ardından tüp bebek tedavisinde daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde PRP enjeksiyonlarının kullanılması risk teşkil etmemektedir. PRP kişinin kendi kanından yapıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Ancak PRP tedavisinin herkeste işe yaramama riski vardır. Tedaviden alınacak yanıt kadının üreme sistemine ve bu tedaviye nasıl cevap verdiğine göre değişebilmektedir.

Erkeklerde PRP Tedavisi

PRP enjeksiyonları sadece kadınlarda değil erkekler üzerinde de uygulanabilmektedir. Erkeklerde yaşanan kısırlık sorunlarında kullanılabilen PRP tedavisi erkekte sperm sayısının az olduğu, hormon tedavisinin önerilmediği ya da yanıt vermediği durumlarda uygulanabilir. Erkeklerde kısırlıkla ilgili sorunlar olduğunda kadının hamile kalması mümkün olmayacağı için erkekteki kısırlığa neden olan sorun ortadan kaldırılabilirse hamilelik de mümkün olabilir.

Erkeklerde PRP tedavisi, yeterince aktif olmayan spermlerin üretimini teşvik etmek için kullanılabilir. Çünkü sperm üretimi aktif değilse sperm kalitesi düşük olur ve bu da kadının hamile kalma olasılığını azaltır.

Henüz deneysel ve yeni bir yöntem olmasına rağmen PRP tedavisi erkeklerde ve kadınlarda kısırlık tedavisinin yanında daha başka alanlarda da kullanılabiliyor. Hücre onarımını desteklediği bilinen PRP enjeksiyonları, kısırlıktan saç dökülmesine, kireçlenmeden çeşitli yaralanmalara kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir.

PRP tedavisi nasıl uygulanır?

Hiç adet görmeyen adınlarda bu yöntem istenilen bir zamanda uygulanabilmektedir. Adet gören kadınlarda ise adet döngüsünün düzenli ya da düzensiz olması farketmeksizin bu yöntem adet döngüsünün başlarında ya da uygun başka bir zamanda yumurta foliküllerinin gelişimine bağlı olarak uygulanabilmektedir. 

Yumurtalık gençleştirme işleminin işe yarayıp yaramadığını görmek amacıyla adet görmeyen kadınlarda aylık olarak AMH, FSH, LH ve Estradiol seviyeleri ölçülmektedir. Adet gören kadınlarda ise adet kanaması gerçekleşirken altı ay süreyle ölçülmektedir. Eğer AMH seviyesi yükselirken FSH, LH ve estradiol seviyeleri düşüyorsa yumurtalık gençleştirmenin başarılı olduğu söylenebilir.

Platelet bakımından zengin hale gelmiş olan kanın enjeksiyonu sayesinde yumurtalıkların gençleşmesi sağlanabilmektedir. PRP enjeksiyonları sayesinde yumurtalıklardaki kök hücrelerin aktif hale gelmesi ve genç yumurtaların oluşması sağlanabilmektedir. Bununla birlikte yumurtalık gençleştirme gözlemlendiyse hamileliğin gerçekleşeceğinin garantisi yoktur. Çünkü hamile kalmaya engel olabilecek diğer faktörler de mevcut olabilir.

Yumurtalık gençleştirme başarılı olduysa bile üretilen yumurtaların sağlıklı olup olmadığına dair de inceleme yapılmalıdır. PRP’nin kistlere, önceki düşüklere ya da ince rahim iç zarına bağlı olarak rahime tutunamkta zorluk yaşayan embriyolar üzerinde de pozitif etkileri bulunmaktadır.

PRP Tedavisinin Faydaları ve Olası Riskleri

PRP enjeksiyonu ile yumurtalık gençleştirilme tedavisinde kullanılması kadının kendi yumurtaları ile hamile kalabilmesi adına başarı sağlayabilmesi ile avantaj sağlamaktadır. Ancak henüz yeni bir yöntem olduğu için PRP ile tedavinin kesinlikle olumlu sonuçlanıp hamileliğin gerçekleşeceğine dair bir garanti bulunmamaktadır. Bunun yanında tedavinin neredeyse yok denecek kadar az riksi bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde yumurta toplanma işleminde ne kadar risk varsa PRP enjeksiyonunda da o kadar risk bulunmaktadır. PRP enjeksiyonunun olası riskleri arasında işlemden sonra enjeksiyon yapılan bölgede acı ya da kanama yer almaktadır. 

Pıhtılaşma Hücrelerinden Zengin Plazma (PRP) işlemi kaç defa uygulanabilir?

Pıhtılaşma Hücrelerinden Zengin Plazma (PRP) işlemi, uygun görüldüğü aralıklarla uygulanabilmektedir. Doğurganlık tedavilerinden yumurta gençleştirme tedavisinde sıklıkla tercih edilen PRP enjeksiyonları, hasta tedaviden yanıt alana kadar ilgili doktorun önerdiği kadar tekrarlanabilir. Tedavinin uygulanması için en uygun zaman ise adet döneminin bitişi ya da yumurtalıklarda folikül gelişmeden önceki dönemdir. PRP tedavisinin uygulandığı süre boyunca kişinin adet gördüğü sırada ya da adet görmüyorsa her ay AMH, FSH, LH ve Estradiol seviyeleri ölçülerek tedavinin etkinliği kontrol edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir