© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Erken Menopozda PRP’nin Yeri Var Mıdır?

Menopoza girme yaşının ortalama olarak 51 olduğu kabul edilir.  Ancak genetik, hastalıklar ya da tıbbi birtakım nedenlerden dolayı bazı kadınlar 40 yaşından önce menopoza girmektedirler. 40 yaşından önce menopoza girildiyse erken menopozdan bahsedilir.

Sıcak basmaları, duygu durumunda değişiklikler ve daha pek çok belirtinin yanında menopoza giren kadınlarda gerek fiziksel gerek duygusal olarak başa çıkılması gereken mevzular vardır. Örneğin, menopoz kadının doğurganlığının bittiği yıllara işaret ettiği için erken menopoza giren kadınlar hamile kalma ile alakalı sorunlar yaşayacaklardır.

Erken Menopoz Belirtileri

Erken menopozdaki belirtiler normal süreçte gerçekleşen menopozdaki belirtiler ile aynıdır. Bunlar:

 • Düzensiz adet kanamaları ya da adet görmeme
 • Her zamankinden daha ağır ya da hafif geçen kanamalar
 • Sıcak basmaları (Üst vücutta meydana gelen ani ısı artışı hissi)

Yukardaki belirtiler yumurtalıkların daha az östrojen üretmeye başlamasının göstergesidir.

 • Ayrıca bazı kadınlarda aşağıdaki belirtiler de görülebilmektedir:
 • Vajinal kuruluk (Ayrıca vajina daha ince ve daha az esnek hale gelebilir)
 • Mesane sorunları ve mesane kontrolünde sıkıntılar
 • Duygusal değişiklikler (Ruh halinde değişimler, orta dereceli depresyon)
 • Cilt, göz ve ağız kuruluğu
 • Uykusuzluk
 • Cinsel istekte azalma

Yukarda görülen belirtilerin yanında 40 yaşın altındaysanız ve aşağıda yer alan durumları da yaşıyorsanız erken menopoza girip girmediğiniz konusunda doktorunuzla konuşmanız sağlıklı olacaktır.

 • Kemoterapi ya da radyoterapi almış olmak
 • Ailenizde otoimmün rahatsızlıkları olan kişilerin bulunması
 • Bir yıldan fazla süredir hamile kalmaya çalışıp başarısız olmak
 • Annenizin ya da ailenizden başka kadınların erken menopoza girmesi

Erken Menopozun Nedenleri

 • Genetik: Erken menopoza girmenize gerekecek tıbbi bir neden yoksa bu durum genetiğinizden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle ailenizde erken menopoza girmiş kadınlar varsa sizin de erken menopoza girme ihtimaliniz bulunmaktadır.
 • Hayat tarzı: Kişinin hayat tarzı da erken menopoza neden olabilmektedir. Örneğin, sigara içen kadınlar içmeyen kadınlara göre 2 yıl önce menopoza girebiliyorlar. Bunun nedeni de sigaranın östrojen karşıtı etkisi olmasından kaynaklanıyor.
 • Vücut kitle endeksi: Östrojen, yağ dokusunun içinde depolandığı için çok zayıf olan kadınlar erken menopoza girebilir.
 • Beslenme düzeni ve spor: Bazı araştırmalar vejeteryan beslenme düzeni, egzersiz yapmamak ve güneşe az maruz kalmak gibi şeylerin erken menopoza neden olabildiğini gösteriyor.
 • Kromozom kusurları: Kromozomlarda yer alan kusurlar da erken menopoza girmenizde etken olabilir. Turner sendromu ya da Frajil X sendromu gibi rahatsızlıklar erken menopoza neden olabilmektedir.

Erken Menopoz Tanısı

Erken menopoz tanısı koyabilmek için doktorunuz fiziksel muayene önerecektir. Bunun yanında hamilelik ya da tiroid gibi durumları ihtimal dışı bırakmak için kan testi isteyecektir. Doktorunuz ayrıca estradiol seviyesini ölçmek için de test yapmak isteyebilir. Estradiolun düşük olması yumurtalıklarınızın iyi çalışmamaya başladığının bir göstergesi olabilir. Estradiol seviyeniz 30’un altında çıkıyorsa bu menopozda olduğunuzun göstergesi olabilir.

Menopozu anlamak için yapılan en önemli test kanınızdaki FSH değerini ölçen testtir. FSH, yumurtalıklarınızın östrojen üretmesinden sorumludur. Yumurtalıklarınızın östrojen üretmesi yavaşladıysa FSH seviyeniz artacaktır. FSH seviyeniz 40 mIU/mL değerinin üzerinde çıktıysa bu sizin menopoza girdiğinizin belirtisi olabilir.

Erken menopozun sağlık üzerinde nasıl etkileri olabilir?

Menopoza girmiş her kadın gibi erken menopoza giren kadınlarda da yumurtalıkların östrojen üretimini azaltması ile birlikte düşük östrojen seviyeleri görülmeye başlanır. Düşük östrojen seviyesi ise kadının genel sağlığında farklılıklar görülmesine ve bazı hastalıkların görülme sıklıklarının artmasına neden olabilir. Östrojen seviyesinin azalması ile birlikte ortaya çıkabilecek sağlık sorunları arasında kolon ve yumurtalık kanseri yer almaktadır. Diğer sorunlar ise diş eti hastalıkları, diş kaybı ve katarakt oluşumu olabilmektedir.

Erken Menopozda Tedavi Yöntemleri

Menopoz sürecini geriye döndürmek geçici bir süreliğine de olsa mümkündür. Bunun için bilim insanları iki temel tedavi yöntemi üzerinde durmaktadırlar. Bunlar melatonin terapisi ve yumurtalık gençleştirme olmaktadır. Her iki terapi de menopozun belirtilerini ortadan kaldırmayı ve doğal yollarla yumurtlamayı gerçekleştirmeyi amaçlar. Yalnız henüz bu yöntemler için yapılan tedaviler çok yeni olduğu için her yerde uygulama imkanı olmayabilir.

Araştırmacılar yıllardır menopoz ve melatonin arasındaki ilişkiyi inceliyorlar. Epifiz bezi tarafından salgılanan melatonin uyuma hormonu olarak da bilinmektedir. Araştırmaların gösterdiğine göre menopoza girme ile birlikte epifiz bezi küçülmeye başlamaktadır.

Melatoninin üreme hormonlarının üretilmesinde önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Melatonin olmadan üreme hormonlarının seviyesi düşmeye başlayacaktır.

Bazı araştırmalarda melatonin tedavisinin kadında adet görmeyi tekrar başlattığını göstermiştir. Ancak 50 yaşın üzerindeki kadınlarda bu tedavinin herhangi bir etkisi olmamıştır. 

Her ne kadar şimdilik yeteri kadar araştırma yapılmış olmasa da melatoninin menopoz sürecii geri döndürme gibi bir etkisi olma potansiyeli var gibi görünüyor.

Erken Menopozda PRP Tedavisi

Erken menopoza girmiş kadınlar için biyolojik saati geri döndürmek adına PRP tedavileri uygulanabilmektedir. Bu tedavilerden sonra kadının normal yollarla hamile kalabilmesi mümkün olmaktadır.

Kök hücreler, yumurta hücreleri de dahil olmak üzere vücutta herhangi bir hücreye dönüşebiliyorlar. Bu nedenle kök hücrelerin yumurtalıklarda yumurta hücrelerine dönüşmesi için çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bazı araştırmalar kişinin kendi beyaz kan hücreleri ile plateletlerin kullanılıp yumurtalıklara enjekte edildiği PRP yöntemi ile kök hücrelerin yumurtaya dönüşebildiğini gösteriyor. PRP’nin içinde yer alan büyüme faktörleri sayesinde pek çok tıbbi alanda tedavi uygulanabiliyor.

PRP, yani diğer adıyla plateletten zengin plazma, enjekte edildiği bölgede iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Plazma, kanınızda bulunan, büyüme faktörleri içeren ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir maddedir. PRP, kişinin kendi kanından elde edilir. Platelet ya da trombosit adıyla bilinen hücrelerin konsantre hale getirilmesi ile elde edilir. Plateletler hücreler için çoğalma gibi fonksiyonlarda gereklidir ve iyileşme sürecinde görevi vardır.

Hastadan kan örneği alındıktan sonra bu kan örneği santrifüje koyulur. Burada kanınız bileşenlerine ayrılır. Kanın ayrıştırılmasıyla geriye kalan plazma normal kandan 5-10 kat daha fazla büyüme faktörleri içerir. Bu büyüme faktörlerinin ise vücudun doğal iyileşme sürecini desteklediği görülmüştür. Bu yönüyle PRP dermatoloji, üroloji ve jineoloji gibi pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Elde edilen PRP de istenen bölgeye enjekte edilebilir. PRP, enjeksiyon yoluyla hastaya verilir ve PRP’nin tam olarak doğru noktaya enjekte edilebilmesi için ultrason kılavuz olarak kullanılabilmektedir. 

Menopoza geçiş dönemi perimenopoz olarak adlandırılır. Bu dönemde hamile kalmak zor olsa da imkansız değildir. Yumurtalık gençleştirme gibi yöntemler yumurtalıklarınızın tekrar yumurta bırakabilmelerini sağlayabilmektedir.

Perimenopozda iseniz yumurtalamanın etkinliği azalır ve her ay yumurta üretmemeye başlarsınız. Ancak hala yumurtalıklarınız yumurta üretebilecek durumdadır.

Yumurtalık gençleştirme ile foliküllerin olgunlaşmasını sağlayan üreme hormonları yenilenebilir. Bu sayede doğal yollardan hamile kalabilir ya da yumurta toplanması işlemi ve tüp bebek tedavisi için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bu tedavi yöntemleri ile sadece doğurganlığa değil menopozun getirdiği diğer sorunlara da çözüm getirilebiliyor. Araştırmaların gösterdiğine göre menopoz kadınlarda depresyon ve diğer ruh hali değişikliklerine neden olabiliyor. Melatonin tedavisi ile sadece doğurganlığa yönelik sorunlar değil menopoz belirtileri ile de başa çıkılabilir.

Melatoninin ayrıca ileri yaşlardaki kadınlarda meme kanseri de dahil bazı kanserlere karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Ayrıca bazı bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ile alakalı olarak da iyileşme sağlayabiliyor.

Yumurtalık Gençleştirme

Yumurtalık gençleştirme işleminde doktorlar yumurtalıklarınıza PRP enjekte ediyorlar. PRP tıp alanında farklı alanlarda kullanıldığı gibi doğurganlık konusunda da kullanılabiliyor.

Bu uygulamada amaç doğal olarak büyüme faktörleri olan PRP sayesinde doku yenilenmesini, kan akışının iyileştirilmesini ve inflamasyonu azaltmayı sağlamaktır.

PRP sayesinde yumurtalıklardaki yaşlanma sinyallerinin ve uyku halindeki yumurtaların aktif hale getirildiği düşünülüyor. 

Tabi bu noktada bazı risklerin olduğu düşünülebilir. PRP enjeksiyonu ile gerçekleştirilen yumurtalık gençleştirme tedavisinde PRP doğrudan yumurtalıklarınıza enjekte edilmektedir. PRP kendi kanınızdan yapılıyor olsa da yine de bazı riskleri bulunabiliyor. Şimdiye kadar yapılmış olan pek çok araştırma PRP enjeksiyonlarının güvenli olduğunu göstermiş olsa da araştırmaların henüz yeterli sayıda olduğu söylenemez. Henüz yeni bir yöntem olduğu için uzun dönem etkileri tam olarak bilinememektedir.

Bazı araştırmacılar PRP’nin enjekte edildiği bölgede kanseri tetikleyici etkisi olup olmadığı konusunu sorgulamaktadırlar.

PRP tedavisinin riskleri var mıdır?

PRP otolog bir madde olduğundan yani kendi kanınızdan elde edildiği için yan etkileri bulunmamaktadır. PRP enjeksiyonunda en büyük risk tedavinin işe yaramaması olmaktadır. Ancak enjeksiyon işleminden kaynaklanabilecek bazı yan etkiler de bulunmaktadır. Bunlar enfeksiyon, sinir yaralanmaları, enjeksiyon yapılan bölgede acı, doku hasarları olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir