9. hafta hamilelik

9. Hafta Hamilelik

9. hafta hamilelik

Bebeğiniz bu haftadan sonra kuyruğunu kaybederek embriyo tanımından çıkıp, fetüs adını alıyor.

Yaklaşık olarak bir zeytin büyüklüğünde olan fetüsün; burun delikleri, koku sinirleri, retina, göz kapakları, kulak kepçesi oluşuyor. Elleri, dirsekleri ve meme uçları belirginleşti.

Parmakları daha uzundur ve parmak uçları hafif genişlemektedir. Ayakları vücudun ortasına doğru yaklaşmaktadır ve gövdenin önüne gelecek kadar uzun olabilir. Başı daha diktir ve boynu daha çok gelişmiştir. Göz kapakları gözlerini hemen hemen örtmektedir. Dış kulak kepçeleri belirgindir ve iyice şekillenmiştir. Bebeğiniz artık vücudunu ve uzuvlarını hareket ettirebilmektedir. Bu hareket ultrason incelemesinde çok net görülebilir. Bebeğiniz hala çok küçük olmasına rağmen insan formuna kavuşmuştur. Bu hafta da cinsiyeti henüz belli olmamaktadır. Böbrek ve bağırsak oluşumunun tamamlanmasıyla birlikte, ilk idrarını bu haftadan itibaren yapmaya başlıyor.

9. Gebelik haftasında anneyi neler bekliyor?

Annenin göğüslerindeki hassasiyet karıncalanma ve dolgunlaşıp ağırlaşması gibi değişiklikler giderek artıyor. Göğüsleri rahatlatmak için iyi bir göğüs destekleyici kullanmakta fayda vardır. Göğüs egzersizleri de yapılmalıdır. Mide yanmaları ve hazımsızlık gibi şikâyetleri bu dönemde artış gösterebilir. Az az ve sık sık beslenme şeklinde yemek öğünleriyle kontrol sağlanabilir.

Bel çevreniz gebelikten önceki dönemlerinize göre daha çok kalınlaştığından dolayı giyim tarzınızı değiştirebilirsiniz. Bel kısmı daha geniş olan vücudun nefes almasını sağlayan kumaşlar tercih edilmelidir. İç çamaşırlarda pamuklu ürünler kullanılmalı, sentetik ve naylon içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Erken gebelik haftalarındaki şikâyetlere ek olarak varis oluşumları da söz konusu olabilir. Gebeliğin en yaygın yan etkilerinden biri varis diğeri ise hemoroid (basur) oluşumudur.

Varis oluşumlarını engellemek için; uzun süre ayakta kalmamaya, gerekirse varis çorapları kullanmaya, otururken ayaklarınızı kaldırarak dinlenmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca kontrolsüz hızlı kilo alımından uzak durarak, günde yarım saat kadar hafif yürüyüşler yapmanızda fayda vardır. Duygusal açıdan biraz daha yoğun bir dönem geçirebilirsiniz. Bu konuda eşinizin desteği çok önemlidir.

9. Hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır? 

9. Hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir

9. hafta gebelik

Beslenmeye Dikkat!

Hamilelik döneminde doğal meyve ve sebzeye ağırlık vererek beslenmelisiniz. Vitamin, mineral ve lif açısından zengin besinleri tüketmelisiniz. Demir, folik asit, kalsiyum ve C vitaminini destekleyen besinlere ağırlık vermeyi unutmayın.

Gebelikte C vitaminin yeri oldukça önemlidir. Fetal doku gelişimi ve demir emilimi açısından vücudunuz gereksinim duyar. C vitamininin eksikliği erken doğuma yol açabilir. Gebelik döneminde anneler için önerilen günlük doz 85 mg’dır. İhtiyacınız olan C vitaminini bu vitaminin bulunduğu sebze ve meyveleri bol bol yiyerek alabilirsiniz.

C vitamini vücutta depo edilmez onun için gerekenden çok fazla C vitamini almanızın bir faydası olmayacaktır. Bununla birlikte gebelikte alınan çok fazla C vitamini midede kramplara ve bebeğin metabolizmasını olumsuz etkileyebilir. Her şeyi dozunda ve gerektiği zamanda almaya dikkat etmelisiniz.

9. hafta hamilelikte bebekte hangi değişimler olur?

  • Fetüs hareket etmeye başlar: Hissedebilmek için çok da küçük olsa da, yavrunuz kıvrılmaya ve hareket etmeye başlar.
  • Birçok eklem oluştu: Bebeğinizin artık kollarını ve bacaklarını kontrol edebiliyor.
  • Parmak izleri deri yüzeyinde görülebilir.
  • Bu haftada bebeğinizin ortalama boyu 2, 3 cm, kilosu 2 gramdır.
  • Bebeğin bu dönemde gövdesi uzayıp güçlenecektir. Hala bağırsakları karın dışında olup, ileriki haftalarda normal yerine dönecektir.
  • Kulak kepçeleri ve göz kapakları net gözlenmektedir.
  • Pelvik boşlukla bebeğin artık testis veya yumurtalıkları oluşmaya başlar. Ama hala cinsiyetini öğrenmek mümkün değildir.
  • Beyin ile kas sınır ileti sistemi arasındaki bağlantı oluştuğundan dolayı bebeğin vücut el ve kol hareketlerinde artış gözlemlenir. Anne bu haftada bebeğinin hareketlerini hissetmemektedir.
  • Kulak gelişimi oluşurken, kulaklar kafanın iki yanında ve daha aşağı yerleşimlidir. Kafa büyüdükçe kulaklarda normal yerine geçecektir. Aynı şekilde gözlerin ilk oluşum yerleri daha yanlara doğru birbirinden uzakken, gelişimin ilerleyen dönemlerinde öne doğru gelerek yerlerini alacaklardır.

Yorum Yok

Give a Reply