8. hafta gebelik

8. Hafta Hamilelik

8. hafta gebelik

Bu haftadan itibaren bebeğinizin ve sizin değişiminiz fark edilecek boyuta ulaşmıştır. Tam hissedemezseniz bile bebeğiniz sizin karnınızda hareket etmeye başladı.

Bebeğiniz bu hafta biraz daha büyüyerek ahududu boyutuna ulaşmıştır. Burnu, göz kapakları, bacakları ve sırtı şekillenmeye devam ettiğinden bu günlerde şekli daha fazla bebeğe benzemektedir. Kalp atışları inanılmaz bir hızla dakika da 150 defa atmaktadır. Normal bir insanın kalp atışının neredeyse iki katı kadardır.

Bu dönemde anne adayları da büyük değişime uğruyor. Cildinizde yağlanma, sivilceler, ergen ruh haliyle tekrar ergenlik dönemini yaşadığınızı düşünebilirsiniz. Korkmayın bu durum sadece geçici ve doğal bir süreçten ibarettir. Bu cildinizdeki değişimler birinci trimesterden yani ilk üç aylık dönemizden sonra sona erecektir. Çok nadir durumlarda bu değişiklikler tüm gebelik boyunca devam edebilir.

8.  hafta hamilelikte oluşabilecek sorunlar 

Bu hafta rahminiz gebelik öncesi döneminin alışkanlıklarını sürdürerek, tam adet kanamanıza denk gelen günlerde, adet sancılarına benzer kramp tarzı ağrılar oluşmasına ve hatta bazen kanama bile görmenize neden olacaktır.

Rahimin bu alışkanlığı % 20 anne adayında görülebilir. Bu kramplar nedeniyle endişelenmenize gerek yoktur. Gerçekte gebelik devam etmekte, rahim ise sanki adet kanaması olacakmışçasına kasılmaktadır. Bu durum önümüzdeki aydan itibaren büyük olasılıkla normale dönecektir. Yine bazı anne adaylarında her ay belli zamanlarında bu tarz kramplarla karşılaşabilirler.

8. Gebelik Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Yorgunluk: Bu dönemlerde kendinizi daha güçsüz bulabilirsiniz. Eşinizden ve ailenizden destek olarak kendiniz için bir şeyler yapmanız gerekir. Beraber yürüyüşlere çıkmanız bol meyve yemeniz sizi kendinize getirecektir.

Bulantı ve kusma: Bu bulantı hisleri bu hafta iyice artmış olabilir.  Zencefilli yiyecekler yemeye çalışın. Zencefil bulantınızı azaltmakta yardımcı olacaktır.

Aşermek ve yiyeceklerden iğrenmek:  Vücudunuz tuhaf tuhaf şeyler aşerebilir. Bazen toprak veya deterjan türü malzemeleri bile aşerebilirsiniz. Vücudunuz özellikle demir ihtiyacı hissettiği zamanlarda bu tarz aşermeler olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzu arasanız iyi edersiniz.

Mide gazı:  Bu dönemlerin en sık görülen diğer sıkıntılarından birisidir. Gevşetici hormon projestroren ile birlikte mide bağırsak yolunuzdakilerde dâhil bedeninizdeki kasları gevşetmeye çalışıyor. Bu durumda sindirilen yiyeceklerin yavaş bir şekilde hareket etmesine neden olduğu için hazımsızlığa ve gaz oluşuma sebep oluyor.

Şişkinlik: Hamilelik hormonları, metabolizmanızı yavaşlatırken şişmenize neden olabilir.   Sadece şişkinlik hissinizi ağırlaştıran kabızlıktan kaçınmak için, bol sıvı ve sağlıklı bir diyet uygulayarak önleyebilirsiniz.

Kabızlık: Lifli yiyecekler yavaş çalışan bağırsaklarınızı harekete geçirmekte yardımcı olabilir.

Kokuya karşı hassasiyet:  Bu dönemde kokuya karşı aşırı duyarlılık görülür. Yapılan yemek, burnunuza gelen parfüm kokuları midenizi bulandırabilir. Özellikle yemek hazırlığını dayanılmaz hale getirebilir. Böyle durumlarda eşinizden veya annenizden yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Artan vajinal akıntılar: Östrojenin bedeninize yaratığı etkilerden bir tanesi de sütümsü vajinal akıntıdır. Bu vajinal akıntıya lökore denir. Lökore, doğum kanalını sağlıklı bir bakteri dengesi sağlayarak enfeksiyona karşı korumaktadır. Bu nedenle antiseptik su ile temizlemeye veya yıkamaya çalışmayın.

Baş ağrıları:  Yaşadığınız tüm bitkinlik, stres ve gebelik belirtileriniz gerçekten başınızı ağrıtabilir.  Bazı kadınların, hamilelik sırasında daha sık başı ağrırken bazılarının daha seyrektir. Yorgunluktan kaynaklanan baş ağrılarını uzaklaştırmak için yeterince dinlenmeye özen gösterin. Kan şekerinizin düşmesini ve baş ağrısını tetiklemesini engellemek için de yemek yemeye devam etmelisiniz.

8. hafta hamilelik

8. Gebelik Haftasında bebekte ortaya çıkan değişimler 

  • ikler şekillenmeye başlar: Bu haftanın sonunda bebeğiniz doğum öncesi gelişiminin 1/5’ in tamamlamış olur.
  • Gözün temel yapısı oluştu: Gözün temel yapışı oluşur ve göz kapakları kendini belli eder. Ve artık pozisyonu yeni doğan görünümündedir.
  • Bağırsakları göbek kordonundan karına doğru hareket eder.
  • Vücut gelişir ve kendine yer açar: Bu haftada tam olarak hissedemezseniz bile, bebeğiniz içeride kendi için yer açmaya devam ediyor. Sizinle beraber ufak ufak hareket etmektedir. Ultrason altında bu küçük hareketlerini görebilirsiniz.
  • Parmaklar ve topuklar belirir: Perdeli ve kısadırlar. Biraz daha kolları belirgindir ama bacakları hala tomurcuk halindedir.
  • Bebeğinizin boyu, baştan poposuna kadar 1, 6 cm, ağırlığı ise 1 gramdır.
  • Akciğerler bu hafta içinde gelişimini hızlandıracak, ancak bu yapıların tamamlanması 34. haftanın sonlarını bulacaktır.
  • Bebeğinizin dil ve dudaklarının oluşumu bu haftanın sonunda tamamlanacaktır. Diş ve damak yapısı da bu haftanın sonunda oluşmaya başlıyor. Lens, bağırsaklar, pankreas ve bronşlar da yavaş yavaş belirgin hale gelmeye başladı.

Yorum Yok

Give a Reply