7. hafta hamilelik

7. Hafta hamilelik

7. hafta hamilelik

7. hafta hamilelikte hangi şikayetler artar?

Özellikle bu haftada yorgunluk ve halsizlik gibi şikâyetleriniz artış gösterecektir. Bu da bebeğinizin ne kadar hızlı büyüdüğünün göstergesidir.

Bu haftada göğüslerinizdeki hassasiyet geçmiş olsa sabah saatlerinde olan bulantılarınız devam edecektir. Bulantılar ciddi boyuta ulaşmadığı sürece, tuzlu krakerler yiyerek bastırabilirsiniz. Eğer bulantılarınız ağırlaşırsa doktorunuz tarafından önleyici ilaçlar kullanabilirsiniz. Kesinlikle doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmayınız. Gebelik süresi boyunca folik asit desteği haricinde hiçbir ilaca gerek yoktur.

7. hafta hamilelikte annede olan değişimler neler?

Hamileliğinizin ilk üç ayı, bebeğinizin en hızlı büyüdüğü aylardır. Özellikle bu aylarda anne adayları kendilerine daha çok dikkat etmeliler. Bebeğinizin gelişimini sağlayabilmek için sizin tüm kaynaklarınızdan yararlanmaktadırlar. Bu yüzden çok uyuma, etrafa karşı ilgisizlik gibi şikâyetler görülebilir. Kendinizi hareket ettirmek için zorlamamalısınız, gün içinde küçük uyku kaçamaklarıyla enerjinizi toplayabilirsiniz. Bu yaşanan durumların doğal olduğunu ve zamanla geçeceğini bilmelisiniz. Bu hafta içerisinde bebeğinizin boyu 8- 9 mm boyutlarına ulaşmıştır. Kol ve bacak tomurcukları gelişmeye devam etmektedir. Ancak parmaklar daha şekillenmemiştir. Sindirim sistemini oluşturacak hücreler karaciğer, mide ve pankreası geliştirmek üzere farklılaşmaya başlar. Yüz ve boynu oluşturacak kıvrımlar daha belirgin hale gelmiştir.

Gebeliğinizin süresince son 5 hafta içerisinde rahminiz normal boyutlarının iki katına ulaşmış oluyor. Bu nedenle çok fazla yemek yiyor olabilirsiniz. Bu sizinle beraber bebeğinizin gelişiminin devam ettiğinin göstergesidir. İdrara çıkma sıklığı da gittikçe artmaktadır. İdrar sıklığının artmasının sebebi artan kan miktarı ve böbreklerde işlenen fazla sıvının olmasıdır. Bebeğiniz büyüdükçe idrar kesenize baskısı da artıyor.

Bu haftayla beraber, hamilelik öncesine göre % 10 daha fazlası kana sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Hamileliğinizin son haftalarında ise bu % 40- 45 oranında artacaktır. Hamilelerin yarısından daha fazlası ilk 3 aylık dönemde yoğun mide bulantısı yaşar. Bu sorun bebeğiniz 14 haftalık olduğunda muhtemelen son bulacaktır.

7. hafta gebelik

Doktor Kontrolleri önemli

Çoğu doktor hamileliğin 8. haftasından önce kontrole çağırmamaktadır. Fakat bir önceki gebeliğiniz sorunlu geçtiyse, vajinal kanamanız varsa, karın ağrısı çekiyorsanız veya aşırı derecede kusuyorsanız hemen doktora gitmeniz gerekir. Doktora gideceğiniz güne kadar ve gebelik sürecinde de bilmediğiniz hiçbir ilacı içmeyin.

Bu haftadan sonra doktor kontrolleriniz artacaktır. Bu ilk kontrollerinizde bebeğiniz ve sizin açınızdan sağlık sorunlarının olup olmadığı anlaşılacaktır. Kontrollerinizi aksatmadan gerekli testlerin yapılmasına dikkat edin. Ultrasonla bebeğinizi biraz daha net görebilirsiniz. Hala insan formuna kavuşamamış olsa da gözlerini ve yüzünü az çok görebilirsiniz. Kalbinin attığını görmek sizi daha çok heyecanlandıracaktır.

Göbek kordonu, gözler, göz kapakları, kulaklar, ağız, burun kökü ve burun delikleri, taslaklar halinde ortaya çıkmaya başladı artık. Kalbi gelişerek tüm gelişmekte olan organlara da kan pompalamaya devam ediyor. Siz farkında olmasanız da her geçen gün bebeğinizin dokuları hızla gelişiyor.

Bebeğinizin kol ve bacakları, dizler, dirsekler, el ve ayak parmakları ve bu parmaklarda tırnakların o minicik taslakları ortaya çıkmaya başlamıştır. Dudakları bu haftanın sonundan itibaren gelişmeye başlayacaktır.

Anneler Unutmayın!

7. gebelik haftası bebeğiniz için en kritik dönemdir. Yediğiniz besinler, yaşadığınız hayat şartları bu haftadan itibaren bebeğinizi direk olarak etkilemektedir.

Sigara, alkol ve doktorunuzun önermediği ilaçlardan uzak durun. İlaç kullanmanız gerektiğinde doktorunuza mutlaka danışın. Toksoplazma mikrobunun getireceği risklerden uzak durmak için, çiğ ete dokunmayın, dokunduysanız eğer ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun. Kesinlikle çiğ yemek, çiğ et ürünlerini tüketmeyin. Evinizde evcil hayvanınız varsa onun bakımını eşinize devredin. Mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Hijyen açısından sizin kadar ev ortamınızın ve eşinizin de özenli olması gerekir.

Folik asit desteğine ara vermeden devam edin. Kalsiyum ve protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edin. Kendinizi çok fazla sıkıntıya sokmayın. Bebeğiniz ve sizin için en doğru olanı yapın. Rahat olun hamileliğinizin tadını çıkarın bol bol dinlenin.

7. Gebelik Haftasında bebekteki değişimler neler?

  • Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin yüz şekillenmeye başlar. Göz çukurları ve kulak, burun çukurları oluşur.
  • Vücutta beyin ve sinir sistemi hızlı geliştiğinden dolayı baş vücuda göre daha büyük olur.
  • Baş, bebeğin diğer organlarına göre daha hızlı büyür.
  • Kolları palet gibi görülmeye başlarken, bacakları tomurcuk şeklindedir.
  • Artık ultrason da embriyo net olarak izlenebilir.
  • Bebeğiniz yaklaşık olarak 9- 11 mm boyutlarında bir fasulye tanesi şeklindedir.
  • Hamile kaldığı süreyi bilmeyen veya son adet tarihi hakkında emin olamayan hamileler bu hafta da alınan ölçümlerle gebelik yaşını öğrenebilir ve muhtemel doğum süresi hesaplanabilir.
  • Bebeğinizin yemek ve soluk borusu bu haftalarda oluşmaya başlar ve oluklar ayrılır.
  • Ultrasonografide artık bebeğinizin kalp atımları duyabilirsiniz.

Yorum Yok

Give a Reply