6. hafta hamilelik

6. Hafta Hamilelik

6. hafta hamilelik

Bebeğinizin bu haftaki görünümü nohut büyüklüğüne ulaşmıştır. Henüz insan formuna ulaşabilmesi için gelişmesi gereken süreci tamamlamakla oldukça meşgul.

Ama bebeğinizin çenesi, yanakları, gözleri, kulakları ve burnu oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca, böbrekleri, akciğeri ve karaciğeri gelişmektedir ve kalbi dakikada 80 defa atmaktadır. Bu haftada artık beyin ve omurilik kanalı ( nöral tüp ) kapanır. Bebeğinizin beyin gelişimi için alınan folik asitlerin bundan sonra bir etkisi olmayacak. Bu yüzden planlı bir gebelik söz konusu ise, gebelik sağlamadan önce folik asit desteğini almanız ve devam etmeniz çok önemlidir.

Folikasit ve önemi

Hamileliğinizin 3. Haftasından itibaren haberdarsınız, doktorunuz folik asidin önemini sizi belirtecektir. 6. Gebelik haftasına kadar almanız, bebeğinizin beyin ve omurilik gelişiminde katkı sağlar. Bu haftadan sonra bebeğinizin beyin gelişimi tamamlandığı için folik asidin desteği geçersiz sayılır. Anne adaylarına folik asidin önemini vurgulamakta fayda var. Beyin ve omurilik gelişimi tamamlanmış olsa da gebeliğiniz boyunca folik asit desteğini kesmeyin.

El ve kol tomurcukları bu hafta sonuna doğru kabartı olarak belirginleşecektir. Embriyoya ait bağırsak gelişimi karın dışında olup daha sonra fizyolojik yerine taşınacaktır. Bu dönemde artık annenin gebelik hormonlarının yükselmesine bağlı olarak bir takım fizyolojik ve psikolojik değişikler başlar.

6. hafta gebelik

6. hamilelik haftasında anne adayındaki değişimler?

 • Bebeğiniz hızla büyürken, sizde onunla beraber değişim içerisine giriyorsunuz. Annenin değişimi gebelik hormonlarının etkisiyle kendini net bir şekilde belli eder. Duygusal açıdan daha hassas bazen çok sinirli ve çoğu zamanda duygusal durumlar sergileyebilir. Bu dönemde annenin yaşadığı psikolojik stresler bu durumun daha da atmasına neden olur. Bunun için gebelerin kesinlikle stresten uzak durması gerekir.
 • Rahmin büyümesine bağlı olarak kasıklarda adet kanaması olacak gibi ağrı ve gerginlikler olabilir. Büyümekte olan bebeğiniz biraz sizi biraz sıkıştırıyor diyebiliriz. Büyüyen rahim nedeniyle idrar torbasına baskı uygular. Bu yüzden sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ayrıca gelişim süresince bu durum giderek artacaktır.
 • Sabah bulantılar, açlık, stres ve yorgunluk gibi belirtiler devam eder. Bazı gebelerde bu dönemde baş ağrıları yaşayabilir.
 • Karında şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık ortaya çıkar. Bu dönemi rahatlatmak için az az ve sık sık yemek yeme alışkınlığına sahip olmanız gerekir.
 • Mide de hassasiyet, yanma, ağrı ve bazen de reflü gibi rahatsızlıklar görülebilir. Yediklerinin ağza gelmesi gibi durumlarda yemek öğünlerinin miktarının azaltılması, yemekler sırasında sıvı tüketiminin azaltılması, yemeklerden 2 saat sonrasına kadar yatar pozisyona geçmemek ve akşam 20.00’dan sonra geç saatlerde yemek yeme alışkanlığınıza son vermeniz gerekir.
 • Yemeklerde fazla acı, baharatlı, asitli ve gazlı yiyecek ve içecekleri tercih etmemeniz sizin için daha doğru olacaktır.
 • Beslenme alışkanlıklarımızda protein ve vitamin ağırlıklı olmasına özen gösterin. Ayrıca doğal gıdaların tercihi yapılmalıdır.
 • Çiğ et, pişmemiş salam, sosis, sucuk ve pastırmadan uzak durmalısınız. 
 • Değişen gebelik hormonlarının etkisi ile göğüslerde hassasiyet ve ağrı ortaya çıkar. Ayrıca göğüslerde koyulaşmaya başlar.
 • Değişen metabolizma ve hormonal durumdan dolayı anne adayı 12. gebelik haftasına kadar kendini yorgun ve halsiz hissedebilir.
 • Tat ve koku değişimi olduğundan dolayı ağızdan metalik tat veya iştahsızlık bu dönemde sık rastlanır.

6. hamilelik haftasında bebekte olan değişimler?

Kollar ve bacaklar gelişmeye devam eder: Artık kol ve bacak tomurcukları belirginleşmiştir.

Beyin gelişir: Bebeğinizin beyin gelişimi tamamlanmıştır. Tabi ki gelişimi sürecektir. Önümüzdeki aylarda bebeğinizin beyni 100 milyon nöron oluşturacak. 

Gözlerin retinası belirir: Bebeğinizin gözdeki görme merkezi olan retinası ilk kez belirginleşir.

Burun delikleri şekillenir: Burun asıl yerine oturur ve burundan beyne giden sinirler belirir.

Pankreas: Bebeğinizin vücut fonksiyonları ve büyümesi için gerekli olan insülini üretmeye başladı bile.

Kalp atımları artık rahatlıkla görülebilir: Doktorunuzun kullandığı teknoloji uygunsa vajinal yolla yapılan ultrasonla, 6 haftalık olan bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla görebilir ve duyabilirsiniz.

Yorum Yok

Give a Reply