5. hafta hamilelik

5. Hafta Hamilelik

5. gebelik haftanızda bebeğiniz bir susam tanesi büyüklüğünde, minicik bir kurbağaya benziyor. Yavaş yavaş gelişimi bu haftadan sonra hızla tamamlanacaktır. Bu dönemde döllenmiş olan yumurtadan oluşmaya başlayan embriyonuz katmanlarını oluşturuyor. Bebeğinizin gelişimi 3 katmandan oluşuyor.

Bunlardan birincisi ektoderm yani iç deri, ikincisi mezoderm yani orta deri, üçüncüsü endoderm yani dış deriyi oluşturmaktadır. Bu katmanlar daha sonra organ ve dokuların formlarını oluşturacaklar.

Ektoderm: Bebeğinizin beyin, omurilik, omurga ve sinirlerinin gelişimi sağlayacak en üst tabakadır. Bu tabaka aynı zamanda deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş minelerinin gelişmesini sağlar.

Mezoderm: Kalp ve dolaşım sistemi şekillenmeye başlar. Hatta minicik kalbi odacıklara bölünmeye, kan pompalayarak atmaya başlıyor. Mezoderm bebeğinizin kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularının da gelişimini sağlıyor.

Endoderm: Bebeğinizin akciğer, bağırsak, tam gelişmemiş olan boşaltım yollarını, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi organlarını oluşturmaya başlıyor. Bu esnada bebeğin gıda ve oksijen ihtiyacını karşılayan plasenta görevini sürdürür.

5. hafta hamilelikte olan değişimler

Bu haftada ektoderm tabakası ilk olarak gelişim gösterir. Bu, bebeğinizin sinir sisteminin ilk taslağını oluşturur ve ilk gelişen organ sistemlerinden birisidir.

Artık gebelik belirtileri iyice kendini belli etmeye başlayacaktır. Eğer hala hamile olduğunuz konusunda emin değilseniz bu haftada yapacağınız gebelik testi sonucunda pozitif haberleri almanız garanti olacaktır.

5. hafta gebelik

5. hafta hamilelikte annede olan değişimler

5. gebelik haftasından itibaren anne adaylarında değişimler baş gösterir. Aşırı uyku hali, yorgunluk, halsizlik, göğüslerde hassasiyet ve mide bulantılarıdır. Bu haftadan itibaren bir takım psikolojik şikâyetleriniz de artmaya başlar. Daha depresif ve melankolik hissedebilirsiniz. Tüm bunlar hormonal değişimlere bağlı olarak gelişen, gayet normal durumlardır kendinizi bu konuda strese sokmayın. Vücudunuzun yaşadığı bu değişimden kaynaklanan, adapte olma sürecidir. Sonuçta minik yavrunuz sizin vücudunuzda kendine yaşayacak bir dünya hazırlıyor.

Bebeğinizin varlığından haber olduğunuza göre, hayat standartlarınızı gözden geçirmeniz en doğru karar olacaktır. Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeli, folik asit içeren gıdalara yönelmelisiniz. Özellikle folik asit desteği, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için gereken ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Eğer sigara kullanıyorsanız artık bu kötü alışkanlığınıza son vermelisiniz. Bebeğinizin hayatını tehlikeye attığınızın farkında olmalısınız.

Sizin için sağlıklı bir ortam gerekiyor. İş hayatınızda sağlığınızı tehdit eden faktörler varsa uzak durmanız gerekir. Kendiniz ve bebeğiniz için en doğru kararları vermeniz, bu haftadan sonra biraz daha önem taşımaya başlıyor.

5. gebelik haftasında bebeğime neler oluyor?

Henüz gelişimi görülecek kadar büyümüş sayılmaz. Ama tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı ve karmaşık bir şekilde gelişimini sürdürüyor.

İlk kalp atışları başlar: Erken dönemde yapılan ultrason kontrollerinde onun varlığını anlamanız mümkün olamayacak kadar küçüktür. Ama bu haftanın sonunda bebeğinizin kalp atışları görülebilir hale gelecektir.

Göbek kordonu oluşur:  Bebeğinizle sizin aranızda bir bağ oluşturan plasenta yani göbek kordonu oluşmaya başlar. Bu kordon bebeğinize besin ve oksijen taşımacılığı yapar. Aynı zamanda bebekten anneye de atıkların geçişini sağlar. Yani anne adayları yediğiniz her besin, yaşadığınız her durum bu kordon sayesinde bebeğinizle iletişim sağlıyor. Sorumluluğunuzu bu haftadan sonra kabul etmek zorundasınız.

Kalbinden kan pompalanır:  Bu haftada bebeğinizin kalbi ve odacıkları tam anlamıyla oluşur ve çalışmaya başlar. Kan pompalamaya başlayan bebeğinizin kalbi, artık varlığının tam anlamıyla gerçekleştiğinin habercisidir. Bu dönemden sonra diğer tüm sistemleri hızlı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır.

Diğer organlar belirmeye başlar: Bebeğinizin başlıca organları oluşmaya başlar. Bunlar akciğer ve beyindir.

Kol ve bacak tomurcukları belirir:  Bu dönemde henüz uzuvları oluşmamıştır. Elleri ve ayakları olan küçük bir bebek hayal ettiğinizi biliyoruz. Ama daha çok susam tanesi kadar, insan formu daha oluşamamış karmaşık bir hücre topağıdır. Bu haftadan sonra kol ve bacaklarının oluşacağı yerler belirlenmeye başlar.

Ve bu susam tanesi 40. Hafta sonunda hayallerinizdeki o sevimli suratlı, minik minik öpülesi elleri olan küçük bir bebeğe dönüşecektir. 

Yorum Yok

Give a Reply