4. hafta hamilelik

4. Hafta Hamilelik

4. hafta hamilelik

Bebeğinizin oluşmaya başladığı hafta 4. Haftadır. Henüz daha çok küçük ve siz henüz farkında değilsiniz. Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet olmanız gerekirken, adet görmeyeceksiniz. Ve bu durumda sevinç naraları atmaya başlayabilirsiniz. Aslında emin olmak için gebelik testi sonucunu beklemek daha doğru olacaktır. Eğer hamileliğiniz beklemediğiniz bir anda gerçekleştiyse büyük ihtimal siz bir süre daha ondan habersiz yaşamaya devam edeceksiniz.

Ama hamileliğinizi planladıysanız, adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı bu haftada konulabilir. Bilmeniz gereken olası bir durumda, başlayan hamileliklerin % 60’ı henüz adet gecikmesi olmadan bazı eksiklikler nedeniyle sonlanabiliyor. Bu olayı tam olarak bir düşük olarak tanımlayamayız. Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesi durumudur. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olacaktır. Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında gebelik belirtileri ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bebeğiniz Gelişiyor

Bebeğinizin şimdiden kafası, ağzı, temel olarak beyni ve kalbi olan küçük bir varlık olarak gözükür. Şu an da bebeğiniz yaklaşık olarak 1 mm. boyutundadır. Hücreler, bebeğiniz bu haftanın sonunda plasenta gelişince kadar, besin ve oksijen alabilsin diye annenin vücudunda rahime doğru kanın süzülmesi için boşluklar yaratacak ve plasenta oluşana kadar besin ve oksijen ihtiyacı bu yolla sağlayacaktır.

Bu haftadan itibaren minik bebeğiniz rahimde ve plasentada büyümeye başlıyor. Bu durumda vücudunuz da bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Başlıca belirtiler;

 • Yorgunluk, halsizlik
 • Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )
 • Uykuya eğilim
 • Bel ağrısı
 • Ruh hali değişiklikleri

Gebelik belirtileri adet öncesi belirtileri ile hemen hemen aynıdır. Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez. Gebeliğin mi yoksa bir başka hastalığın mı etkisi olduğunu anlamak için kan testi yaptırmanız gerekir.

Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Bu dönemde anne adayının özellikle düzenli olarak folik asit alması gerekir. Folik asit bebeğin gelişimi için büyük bir rol oynamaktadır.
 • Dengeli beslenmeye dikkat edilmesi de ayrıca önemlidir. B12 vitamini içeren besinlere özellikle bu dönemde ağırlık verilmesi gerekir. B12 vitamini kırmızı ette, balıkta, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde ve tahıllarda bulunur. Bu besinleri tüketmeniz bebeğinizin sağlık gelişimi için önemli faktördür.
 • Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakmanız gerekir. Ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durun. Pasif içici konumda olmanız bile bebeğinize zarar vermektedir.
 • Gebeliğiniz boyunca kilo alacağınıza hazırlıklı olmalısınız. Sizin ve gelişmekte olan bebeğiniz için beslenme önemli bir konudur. Bahsettiğimiz konu çok fazla yemeniz gerektiği değil, bebeğiniz ve sizin için yeteri kadar yemeniz gerektiğidir. Birden yüklenmeyin ya da formunuz için diyet programları hazırlamayın. Yavaş yavaş kilo alın. Bırakın süreç kendiliğinden işlesin. Gebelik süresince ne bulursanız tüketme gibi mecburiyetiniz yok bunu bilmelisiniz. Sadece yediğiniz besinlere çok dikkat etmelisiniz. Sağlıklı beslenmeniz şart. Çok şekerli veya çok yağlı yiyecekler yerine, taze meyve ve sebzeleri tercih edin. Mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun. Kafein, bebeğinizin gelişimi üzerinde oldukça olumsuz etkilere sahip olmaktadır.
 • Alkol tüketimini de sonlandırmanız gerekiyor. Ona zarar verebilecek önemli etkilerden bir tanesi alkoldür.
 • 4. gebelik haftası bebeğiniz gelişmeye başladığı haftadır. Eğer planlı bir hamileliğiniz varsa bu durumda varlığını hemen hissedebilirsiniz. Yapılan test sonucunda alacağınız mutlu haberlerle bebeğinizin sağlıklı bir gelişimi için önlemlerinizi almaya başlamanız gerekir. Eğer henüz farkında değilseniz yukarıdaki belirtilerle karşı karşıya gelmeniz durumunda en kısa zamanda gebelik testi yaptırmalısınız. Alacağınız mutlu haberleri ertelemeyin, ikiniz için doğru hayatı yaşamaya başlayın.

 

Yorum Yok

Give a Reply