3. hafta gebelik

3. Hafta Hamilelik

3. hafta gebelik

3. Gebelik Haftası

Hamileliğin ilk 3 haftasında, gebeliğin oluştuğunu söyleyemeyiz. Hamilelik 4. Haftadan sonra bebeğin anne rahime yerleşmesiyle başlar. Hamileliğin 3. Haftası spermin anne rahmine doğru yol almaya başladığı bir süreçtir.

Sperm Hücresinin Yumurtaya Yolculuğu

Sperm hücrelerinin vajinaya doğru olan yolculukları toplam 10 saatte tamamlanır. Milyonlarca sperm hücresinin arasından sadece bir kısmı yumurtalıklarla karşılaşır.

Yumurtaya ulaşan sperm hücrelerinin, şimdi de yumurtanın içine girebilmek için aralarında çekişme başlar. Bu çekişme 24 saatin sonunda yumurtalığın seçtiği sperm hücresini kabul etmesiyle sona erer. Sperm hücresinin yumurta hücresinin içine girmesi yaklaşık 20 dakikalık bir çaba sonucunda gerçekleşir. Diğer sperm hücrelerinin içeri girmesi artık söz konusu değildir. Yumurta istediği sperm hücresini kabul ettikten sonra kapılarını kapatır.

Sperm hücreleri vajinaya ilk geldiklerinde burada doğal olarak var olan asitli ortam ile savaş durumundalardır. Bu savaşta meni salgısının içinde bulunan asit nötralize edici maddelerle onlara yardımcı olur. Vajinadan rahim ağzı içine yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun kolaylaştırıcı etkisiyle rahatlıkla geçen spermler, önce rahim içine girerler ve buradan da fallop kanallarının içine götüren girişi rahatlıkla bulurlar. Sperm hücrelerinin yollarını bulmasında yumurta hücresinin rolü büyüktür. Yumurta hücresi taşıdığı varsayılan negatif yük ile pozitif yüklü sperm hücrelerini kendisine doğru çeker.

Fallop tüpünün içine yönlendiklerinde sperm hücrelerinin anormal şekilli olanları, hareketsiz ve güçsüz olanları çoktan elemiş olur. Yumurta hücresine ulaşan sperm hücreleri oransal karşılaştırma yapılacak olursa ortalama boyda bir erişkinin kat ettiği 4, 5- 5 kilometre kadar bir yol almış olurlar. Bu sperm hücreleri için uzun bir yolculuktur. Bu yolu aşabilen en hızlı ve enerji deposu en yüksek olanlar kazanır.

Sperm hücreleri Fallop tüpü içinde hareket ederken tüp içinde bulunan sıvılar bu hücrelerin ilerlemesinde yardımcı olurlar.  Yine aynı sıvı ve tüp içindeki tüycükler ters yönde hareket eden yumurta hücresi ile sperm hücrelerinin birbirlerine kavuşmalarını sağlamak için aynı zamanda her iki yönde hareketi kolaylaştırıcı etki gösterirler. Yumurta hücresinin içine girmeye aday sperm hücresinin baş kısmında bulunan eritici maddeler yumurta hücresinin kalın dış kabuğunu geçebilecek özelliklere sahiptir. Sperm hücresinin yumurta hücresinin dış kısmında içeriye girmek için erittiği bölgeye, başka bir sperm hücresinin içeriye girmesini engellemek için dakikalar içinde tamir eder.

Sperm hücresi yumurta hücresine girdikten sonra yumurta hücresi negatif yüklü konumdan pozitif yüklü konuma geçerek, pozitif yüklü diğer sperm hücrelerini iterek artık seçimini yapmış olduğunu belirtir ve uzaklaşmalarını ister. Sperm hücresi içeri girdiğinde görevinin farkındadır ve getirdiği kromozomları güvenle bırakacağı yeri aramaya başlar ve kısa zamanda yumurta hücresinin merkezi olan hücre çekirdeğine ulaşır. Hücre çekirdeğine ulaştığında kromozomların birleşme işlemi gerçekleşmeye başlar ve 23 adet kromozom içeren yumurta hücresi ile yine 23 adet kromozom içeren sperm hücresinin bilgileri birleşir. Genetik birleşme tamamlandıktan hemen sonra fallop tüpünden rahim içine doğru olan yolculuk devam ederken, hücresel çoğalma da başlamış olur. Bu çoğalmayla önceleri tek hücreden oluşan yeni canlının mikroskopik görünümü de değişime uğrar. 2, 4, 8, 16 hücre şeklinde oluşan çoğalma sonucunda ortaya çıkan yapıya mikroskopik görünümü nedeniyle morula adı verilir. Morula aşamasına gelen canlı hemen hemen rahim içine de ulaşmış sayılır.

Cinsiyet Belirleme

  • Erkeklerde XY kromozomu bulunur. Bu yüzden sperm hücreleri hem X hem de Y kromozomunu taşıyabilirler. Kadınlarda XX kromozomu bulunur. Yani yumurta hücreleri her zaman X kromozomu taşırlar.
  • Yumurta hücresinin içine girmeyi başarabilen sperm hücresi X kromozomu taşıyorsa yeni canlı kız, Y kromozomu taşıyorsa erkek olur. Cinsiyetin belirleme her zaman sperm hücresinin kararına bağlıdır. Daha detaylı açıklayacak olursak;
  • Erkeklerde 46 XY kromozomu bulunur. Kadınlarda ise 46 XX kromozomu vardır.
  • Erkek sperm hücresinin X mi Y mi olduğunu bilemeyiz. Kadınlarda sabit olarak X kromozomu bulunduğu için, sperm hücresinin taşıdığı kromozom cinsiyeti belirler.
  • 23 kromozom babadan, 23 kromozom anneden alarak toplamda 46 kromozomla bebeğiniz oluşur.
  • Eğer sperm hücresi X kromozomu taşıyorsa 23 X, anne zaten sabit 23 X kromozomuna sahiptir. Toplam da 46 XX kromozomu oluşur ve bebeğinizin cinsiyeti kız olarak belirlenir. Aynı şekilde baba Y kromozomu taşıyorsa 23 Y, anneden de 23 X kromozomu birleşerek 46 XY kromozomu meydana gelir ve bebeğinizin cinsiyeti erkek olarak belirlenir.

Ve Yolculuk Sona Erer

Hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize 40 haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin 3. haftasına denk gelmektedir. Sperm hücresi için oldukça zorlayıcı olan bu yolculuk 3. Haftada yumurtalığın sadece tek bir sperm hücresini kabul etmesiyle birleşerek, döllenme işlemi gerçekleşir. Bebeğinizin genetik yapısı ve cinsiyeti artık oluşmuştur. 4. Haftadan sonra hızlıca büyüyerek kendini belli etmeye başlayacaktır.

Yorum Yok

Give a Reply