2.-hafta-gebelik

2. Hafta Hamilelik

2.-hafta-gebelik

2. Gebelik Haftası

Söylediğimiz gibi gebelik son adet gününün ilk günü olarak hesaplanır. 4. Haftaya kadar bir gebelik oluşmaz. Sadece gebeliğin oluşma süreci başlar. Birinci haftadan itibaren başlayan bebeğinizin genetik yapısı, ikinci haftada da devam eder. 2. hafta yumurtlama döneminizin başladığı haftadır. Siz farkında olmadan gebeliğin oluşumu için vücut ortam hazırlamaya başlamıştır bile. Hormonlarınızda, vücut ısınız da yükselmeler meydana gelir. 

Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına denk gelir. Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2- 3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır. Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir. Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süre zarfıdır. Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16 yani yumurtlama gününüz, 16. Gündür.

Üreme çağında olan her kadının, her ay adet kanaması görmesinin nedeni aslında rahim iç tabakasının muhtemel bir gebelik için her ay tazelenmesinin sağlanmasıdır. Adet kanamasıyla birlikte eskimiş rahim iç tabakası dışarıya atılır ve bölgede hemen bir dahaki ay için yenilenme süreci başlar. Gelişmekte olan folikülün ürettiği östrojen hormonu rahim iç tabakasının yeniden gelişmeye ve kalınlaşmaya başlamasını sağlar.

Rahim iç tabakasının bebeği davet edecek özelliklere tam olarak kavuşması yumurtlama sonrası salgılanan progesteron hormonunun rahim içini düzenleyici ve geliştirici etkisiyle olur. Progesteron hormonu östrojen hormonu tarafından, rahim iç tabakasının restore çalışmalarını başlatır. Bu düzenlemeler, bebeğin yerleşimi ve gelişimi için uygun ortama zemin hazırladığını söyleyebiliriz.

Progesteron hormonu yumurtlama olduktan sonra yumurtlamanın olduğu yumurtalık dokusunda oluşan sarı cisim tarafından üretilir ve salgılanır. Gebelik gerçekleşmezse eğer, gelişen rahim iç tabakası adet kanamasıyla dışarı atılır ve yeni bir adet döngüsü başlar. Her ay vücut bu hazırlığı yapar. Bu dönemlerde cinsel ilişkide bulunma, gebeliğin şansını arttırır.

Yumurtlama ( OVULASYON ) belirtileri

 • Göğüslerde hassasiyet,
 • Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı,
 • Vajinal akıntıların artması,
 • Vücut sıvısının artması,
 • Bunların dışında eczanelerde ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini anlayabilirsiniz.
 • Henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz. Ama vücudunuzda ki değişiklere bakacak olursanız sürecin başladığını anlayabilirsiniz.

Hamilelik belirtileri

 • İlk olarak, adet gecikmesi bir klişe olsa da hamileliğin en belirgin özelliğidir.
 • Mide bulantısı veya kusma,
 • Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme,
 • Sık sık idrara çıkma,
 • Göğüste aşırı hassasiyet ve sızlama
 • Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his,
 • Ağızda metalik tat.

Hamilelik belirtilerinden en belirgin özelliği adet gecikmesi olsa da, kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz. Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir. Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.

Planlı hamilelik öncesi doktor muayenesi

Eğer çocuk sahibi olmaya karar verdiyseniz, eşinizle beraber ilk olarak doktor randevusuna gitmeniz daha doğru olacaktır.

Böylece genetik hastalıklar, çevresel tehlikeler belirlenebilir ve sağlıklı bir gebelik için doğru hayat tarzı gibi konularda bilgi sahibi olmuş olursunuz. Doktorunuzun hamileliğinizle ilgili bilmeniz gereken konularla ve size vereceğimiz tüyolarla hamileliğinizi daha rahat ve kolay geçirmenizi sağlaya bilirsiniz.

Her şeyden önemlisi artık sigara, kafeinli içeceklerden ve alkolden uzak durmanız gerekir. Ayrıca beslenme faktörü de gebelik açısından büyük önem taşımaktadır. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Bebeğinizin oluşumu için gereken detaylarını aldıktan sonra vitamin desteği olarak folik asit almaya başlamalısınız.

Günde 400 mikrogram folik asit almaya başlamayı unutmayın. Gebe kalmadan birkaç ay önce alınmaya başlanan folik asidin, spina bifida gibi nöral tüp defektlerini büyük ölçüde azalttığı belirtilmiştir.

Yorum Yok

Give a Reply