19. hafta hamilelik

19. hafta Hamilelik

19. hafta hamilelik

19. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu 

Bebeğiniz yaklaşık olarak 16 cm uzunluğunda ve 300 gr ağırlığındadır.

19. hafta hamilelik döneminde bebekte olan değişimler 

  • Bebeğinizin sinir hücrelerinin üzeri, “myelin” adı verilen yağlı bir madde ile kaplanır, bu madde sinirleri korur.
  • Kafatasının üzerinde saçlar görülebilir hale gelir ve bu saçlar filizlenip büyümeye devam eder.
  • Önümüzdeki bir kaç gün içinde kalıcı dişlerin tomurcukları süt dişlerinin arkasında oluşmaya başlar.
  • Bebeğiniz kız ise rahim oluşmaya başlar. Kız çocuğunuz olacaksa rahim, vajina ve fallop tüpler yerlerine oturur.
  • Bebeğiniz erkek ise genital organları rahatlıkla görülebilir hale gelmiştir.
  • Bebeğiniz amniyo sıvısını yutar ve idrar olarak çıkarır. Bu şekilde bebeğiniz aslında gebelik boyunca kendi idrarını içer. Bu idrar besleyici özelliğe sahip olup, tamamen mikropsuzdur.
  • Bebeğinizin beyninde koku, tat alma, görme, dokunma ve duyma alanları belirmeye başladı. Bazı araştırmalar bebeklerin bu dönemde artık sesinizi duyabildiğini gösteriyor. Onunla bol bol konuşarak, şarkı söyleyerek tepkisini ölçebilirsiniz.
  • Ve bu haftayla beraber bebeğinizin ilk tekmelerini hissedebilirsiniz.

 

19. hafta hamilelik döneminde ultrason görüntüsü

19. hafta ultrason

19. hafta hamilelik döneminde anne adayındaki değişimler 

Bu gebelik haftasıyla beraber cildinizdeki değişimler fark edilebilecek şekilde belirginleşecektir. Bu değişimler gebelik hormonlarınızın etkisiyle ve gebeliğin belirmesi sonucu oluşurlar. Kloazma yani gebelik maskesi adı verilen alın, yanak, burun ve çene bölgesinde kızarıklar meydana gelir. Bu kızarıklar özellikle güneşe aşırı maruz kalındığı zamanlarda iyice belirginleşebilir. Gebelikle beraber oluşan bu kızarıklar kalıcı değildir ama giderilmesi kişiye göre zorlayıcı olabilir.

Bugünlerde ayrıca parmaklarınızda ve topuklarınızda karıncalanma ve uyuşukluk hissedebilirsiniz. Tüm bu olgular gebelikle beraber görülen normal belirtilerdir. Bedeninizin şişen dokularının sinirlere yaptığı baskılardan kaynaklanır. Hamilelik sırasındaki bacak krampları da oldukça yaygındır. Bunun tam nedeni bilinmese de, kas yorgunluğunun ve sıkışan kan damarlarının neden olduğu düşünülmektedir. Vücudunuzun hızla büyümesine artık alışmanız gerekir. Nitekim önümüzdeki haftalarda daha da hızla bir büyüme gerçekleşecek ve ağrılar şiddetini arttıracaktır.

19. Gebelik Haftası Semptomları

İştah: Bu dönemlerde artan iştahınızla birlikte baş etmekte zorlanabilirsiniz. Bunun için mümkün olduğunca sağlıksız besinleri buzdolabınızda barındırmamaya çalışın. Daha sağlıklı ve besleyici gıdalara ağırlık verin.

Kabızlık: Bazı besinlerin aşırı tüketiminden kaynaklanabilir. Özellikle demir kabızlığa sebep olabiliyor. Bu sorununu çözemiyorsanız doktorunuzdan yardım almanız gerekecektir.

Baygınlık veya baş dönmesi: Büyüyen rahminiz  (bedeninizin diğer kısımlarına ek olarak) kan damarlarınıza baskı uygulayabilir, beyninize giden kan akışını azaltır ve sersem hissetmenize neden olur.  Baş dönmesinin yaygın olmasına rağmen bunu göz ardı etmeyin. Böyle durumlarda kendinizi zorlamayın. Bulduğunuz bir yere oturun ya da uzanın. Kendinize gelene kadar dinlenmeniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Burun tıkanıklıkları: Genzinizdeki şişme nefes alıp vermenizi zorlaştırıyorsa, burun mukozalarına zarar vermeden ve burun kanamalarına yol açmadan burnunuzu temizlemeniz iyi gelecektir.

Alt karın ağrısı: Rahminizi destekleyen ligamentler rahminiz genişledikçe esnemeye başlar. Bu da alt karın ağrılarına yol açabilir. Kendinizi olabildiğince rahatlatmaya çalışın ve ağrıya neden olabilecek ani pozisyon değişikliklerinden uzak durun.

Sırt ağrıları: Rahim büyüdükçe, ağırlık merkeziniz ileriye doğru kaydığı için bu da sırtınızın alt kısımlarına fazladan baskı uygular. Ağır yük kaldırmamaya dikkat edin. Eğer bir şeyleri kaldırmanız gerekiyorsa, bacaklarınızı geniş açarak kendinizi dengeleyin, dizlerinizi bükerek kollarınızdan ve bacaklarınızdan destek alarak yavaşça kaldırabilirsiniz.

Esneme izleri: Kadınların yaklaşık % 90′ında hamilelik sırasında esneme izleri oluşur. Kanıtlanmış bir tedavi olmamasına rağmen, kakao yağı gibi nemlendiriciler, esneyen cilt ile kuruluk ve kaşıntının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Ağrılarınız İçin Öneriler

Gebelikle beraber gelen şikâyetler, gelişimle beraber şiddetini artıracaktır. Bacaklarınızda, belinizde ve alt karın bölgesinde yaşadığınız ağrılardan kurtulmak için vücudunuzu güçlendirmeniz gerekir. Bu yüzden hafif tempolu yürüyüşler, egzersizler ve esneme hareketleri kaslarınızı güçlendirerek, rahminizdeki kaslar da bebeğinizi taşıyabilecek güce sahip olurlar. Uygulamak istediğiniz spor programlarınızı doktorunuza danışmadan yapmayın. Özellikle hafif yürüyüşleri tercih etmelisiniz.

Ağrıyı azaltmak için sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Sıcak su torbasının olmadığı zamanlarda, ısıtılmış bir havluyla da ağrıyan bölgelerinize dinlendirebilirsiniz.

Bu dönemlerde mide sorunlarınızda olacaktır. Midenizi zorlayacak yiyeceklerden uzak durun. Lif açısından zengin, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabileceğiniz, metabolizmanızı rahatlatacak meyveler ve sebzeleri tercih edin.

Yorum Yok

Give a Reply