18. hafta hamilelik

18. Hafta Hamilelik

18. hafta hamilelik

Bebeğiniz büyüyerek daha da güçleniyor. Özellikle bu haftadan itibaren bebeğinizin her hareketini hissetmeye başlayacaksınız. Eğer hala hissedemiyorsanız endişeye kapılmanıza gerek yok. Çünkü bazı bebekler 20. Haftadan sonra kendini hissettirir.

İkinci trimester döneminde tansiyonunuzda muhtemelen hayatınız boyunca sahip olabileceğiniz en düşük değerlerle karşılaşacaksınız. Bunun nedeni bebeğinize giden kan akımının artması ve kan damarlarında genel bir gevşeme halinin oluşmasıyla ortaya çıkan bir durumdan kaynaklanır. Anne adayında da bazı şikâyetlere neden olabilir.

Gebelik döneminde dolaşım sisteminde ortaya çıkan bu değişiklikler nedeniyle, kalbinizin ani pozisyon değişikliklerine karşı cevabını yavaşlatır ve durup dururken olabileceği gibi genellikle ani yapılan hareketler sonucunda tansiyonunuz düşebilir. Gebelikte tansiyon düşmesine bağlı olarak baş dönmesi ve bayılma hissi normal kabul edilebilir. Eğer bu şikâyetler sık sık ortaya çıkmıyorsa ve bilinç kaybı gibi ağır bir durumla sonuçlanmıyorsa gebeliğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu söyleyemeyiz. Ama bu durumların tam tersi görüldüğünde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Tansiyonuz düştüğünde bacaklarınızı yüksekte tutacak şekilde birkaç dakikalık uzanabilirsiniz. İster evde, ister işte olun, tansiyonunuz düştüğünde en yakın koltuğa veya uygunsa yere uzanarak bacaklarınız yükseltin ve şikâyetlerinizin geçmesini bekleyin. Bu hareket kalbe daha fazla kanın dönmesini sağlayarak tansiyonunuzu kısa zamanda normal haline döndürecektir.

18. Gebelik Haftasında Annede Meydana Gelen Değişikler

Bebeğiniz gün geçtikçe güçlenerek büyüyor. Bu dönemlerde karnınızın iyice büyümesi annede biraz denge problemi yaşatabilir. Ayrıca sırt ve bel ağrılarınız artış gösterecektir.  Bebeğinizin de büyümesiyle gerilen ve büyüyen karın bölgesinde, göğüslerde, kalça ve basen kısımlarında çatlaklar oluşabilmektedir. Hamile kadınların % 90’ında bu çatlaklar görülür. Aşırı kilo artışı, yetersiz sıvı alımı, düzensiz beslenme, fazla doğum sayısı çatlakların oluşumunu arttırmaktadır. Gebeliğin ikinci 3 aylık döneminden itibaren düzenli olarak cildi yumuşak tutacak ve çatlamasını engelleyecek kremler kullanabilirsiniz.

Kanayan diş etleri: Gebelik hormonlarınızdan kaynaklanan bir diğer sorundur. Bedeninizdeki mukozaların şişmesine neden olur. Bu yüzden diş etleriniz hassaslaşır. Yanlış ve sert fırçalama teknikleri diş etlerinizi tahriş edebilir. Dişlerinizi fırçalarken daha nazik olmaya çalışın. Ayrıca doktorunuza danışarak florür desteği alabilirsiniz.

Ayak bileklerinde ve ayaklarda şişme: Beden dokularınız sıvı biriktirmeye devam ettiğinden ayak bileklerinizde ve ayaklarınızda şişme görebilirsiniz. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın veya çok fala ayakta kalmamaya dikkat edin. Her fırsatta ayaklarınızı yukarıda tutmaya çalışın.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri: Gebelik döneminde inişli çıkışlı olarak arada kendini belli eden sivilceler, kızarıklar canınızı sıkmaya devam edebilir. Bunun normal ve geçici olduğunu bilmeniz gerekir. Hormonlarınız size oynadığı küçük oyunlardır. Ama eğer sıkıntınızın ciddi olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmeniz içinizi rahatlatacaktır. Ama muhakkak hamile olduğunuzu belirtmeyi unutmayın.

18. hafta gebelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu 

Bebeğiniz 14, 2 cm uzunluğunda ve 190 gr ağırlığına ulaşmıştır.

18. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü

18. hafta ultrason

18. Gebelik Haftasında bebekte meydana gelen değişiklikler

 • Verniks ( beyaz, peynirimsi koruyucu madde ) ve lanugo ( yumuşak açık renkli tüyler ) oluşmaya başlıyor. Bebeğinize suyun içerisinde geçireceği haftalarda koruma görevi yapacaktır.
 • Plasentanız büyümeye ve bebeğinizi beslemeye devam ediyor.
 • Akciğerlerdeki küçük hava kesecikleri yani “alveol” oluşmaya başlar. Önümüzdeki aylarda akciğerlerini daha iyi kullanabilecektir. Ancak doğum anına kadar alveoller hava ile değil su ile doludur.
 • Ses telleri oluşarak, bebeğiniz ağlama yetisine artık sahiptir. Fakat hava olmadığı için bu yetiyi şimdilik kullanamaz.
 • Eğer bebeğiniz kız ise rahmi ve kordon tüpleri oluşmaya, erkek ise prostat bezi gelişmeye devam eder.
 • Bebeğinizin tat duyusu gelişir, acı ve tatlıyı ayırt eder.
 • Bebeğiniz karnınızda bazı reflekslerde bulunur. Yani esner, gerinir, surat asar, yutkunabilir ve hatta hıçkırabilir.
 • Sinirlerin etrafı miyelin denilen örtü ile kaplanmaya başlamıştır.
 • İç kulak kemikleri ve sinir uçları gelişmeye başlayarak, kulakları son yerini alır.
 • Annenin kalp atışlarını ve göbek kordonundan kan akım seslerini duymaya başlar ve dışarıdan gelen yüksek seslerden etkilenebilir.
 • Kıkırdak şeklinde olan kemikleri sertleşerek kemikleşmeye başlar. Bacak ve köprücük kemikleri ilk kemikleşenlerdendir.
 • Bebeğinizin kalbindeki yapılar; kalp kapakçıkları, karıncıkları ve kulakçıkları içeren “5 odacık görünümü” oluşmuştur ve ultrasonda görülebilir.
 • Özellikle üçlü testiniz yüksekse, yaşınız 35’in üzerindeyse ve daha önceki gebeliklerinizde bebekle ilgili bir takım kromozomal problemler yaşamışsanız eğer, amniosentez doktorunuz tarafından önerilecektir. Mutlaka yaptırmanız gerekir.

Yorum Yok

Give a Reply