17. hafta gebelik

17. Hafta Hamilelik

17. hafta gebelik

17. gebelik haftasıyla beraber rahminiz göbek deliği seviyesine ulaşmak üzere ve dokunduğunuzda bebeğinizi rahatlıkla hissedebilirsiniz. İlerleyen gebelik haftalarında göbek deliğinin daha üstüne çıkacaktır. Bebeğinizin bu haftadan itibaren önceki haftalara göre daha hızlı kilo almaya ve gelişmeye başlayacaktır. Tabi onunla beraber annede de kilo artışı görülür.

Anneler artık bu haftalarda bebeğinin hareketini hissetmeye başlar. Genellikle bazı anneler 15. haftadan itibaren, bazı annelerde 20- 21. haftada bebeğin hareketi hissedilir.

Bu hafta ya da en geç 18. haftanın sonuna kadar dörtlü test ( veya üçlü test ) incelemenizi yaptırmanız gerekir. Bazı laboratuvarlar kullandıkları bilgisayar programlarının yardımıyla üçlü test değerlendirmesini 20. hafta ve hatta sonrasına kadar yapabilseler de risk belirlemesinin daha erken yapılmasında her zaman fayda vardır.

17. gebelik haftasında testlerinizi yaptırın!

Gebeliğin 15. Ve 20. haftaları arasında tarama testleri yapılması gerekir. Üçlü tarama veya dörtlü tarama testleri özellikle 15. 18 haftalar arasında yapılır. Bu testler bize bebekte 21 kromozom,13 kromozom, 18 kromozom ve neural tüp defekti dediğimiz beyin omurilik gelişim kusuru olup olmadığını ve kromozom hastalıkları riski olup olmadığının bilgisini verir.

Üçlü Tarama Testi

Yapılan üçlü tarama testinde bebeğin kafa ölçüsü alınarak anneden alınan kan örneğinden beta HCG, AFP ve Estriol düzeyine bakılır. Yine aynı gebelik haftalarında dörtlü tarama testi denilen testte de anneden ek olarak inhibin A düzeyi bakılır. Üçlü ve dörtlü tarama testi fetüste 13-18-21 kromozom hastalığı ve neural tüp defekt riskini veren tanı testidir. Test sonucu bebeğe hastalık tanısını kesinlikle belirtmez. Yapılan tarama testlerinde sonuç 1/250’den yüksek ise sadece risk grubunda olduğunu ifade eder.

Dörtlü Tarama Testi

Dörtlü tarama testi, doktorunuzun Down sendromlu bebek taşıyıp taşımadığınızı belirlemesine yardımcı olur. Bu kan testi ayrıca hamileliğinizde diğer problemleri de önlemek açısından çok önemlidir. Dörtlü tarama testi, dördüncü bir değerlendirme olan inhibin A düzeyinin dışında üçlü tarama testi ile hemen hemen aynıdır. Dörtlü tarama testi standart üçlü tarama testinin Down sendromlu bebek belirleme hassasiyetini % 20 oranında arttırır. Dörtlü tarama testi ile Down sendromlu bebeklerin % 79’unu saptayabilmektedir. Hatalı sonuç çıkarma ihtimali % 5’dir.

Amniyosentez Nedir?

11. ve 14. testinde veya üçlü testte risk çıkması durumunda veya başka nedenlerle Down sendromu ve diğer kromozom bozukluklarının araştırılması gerekli olduğu durumlarda, anne adaylarına 16. Ve 18. gebelik haftaları arasında ‘’amniyosentez’’ önerilir. Bu işlem bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan bir enjektör yardımıyla örnek alınması işlemidir. Bu sıvıda bebeğinize ait olan hücreler ve diğer bazı maddeler incelenerek kesin tanıya ulaşılabilir.

17. Gebelik Haftasında bebekteki değişimler neler?

  • Bebeğinizin görünümü artık insan görünümüne kavuşmuştur. Kafasını biraz daha dik tutabiliyor. Vücudu dengeli bir şekilde gelişimini sürdürüyor.
  • Parmaklarında ve topuklarında yumuşak kıvrımlar oluşmaya başlar ve bu büklümler daha görülür hale gelmiştir.
  • Gözleri ileriye doğru baksa da hala yarı kapalı durumdadır.
  • Sindirim atıkları ve yutulan amnios sıvısını içeren bir madde olan “Mekonyum” bağırsaklarda birikmeye başlar.  Bu yeşilimtırak -kahverengimsi renkteki yağlı madde bebeğinizin ilk dışkısıdır. Ancak dışkısını doğumdan sonraya kadar yapmadan bağırsakların da biriktirecektir.
  • Göbek kordonu kalınlaşmaya ve güçlenmeye başlıyor. Kordon, büyümesi devam eden bebeğinizin kan ve besin aktarımı görevlerini doğuma kadar sürdürür.
  • Bebeğiniz erkek ise prostatı oluşmaya devam ediyor.
  • Bebeğinizin iskeleti kıkırdaktan yapısından çıkıp kemiğe dönüşmeye başlıyor. Kemikler doğum kanalından geçebilmesi için esnek kalacaktır.
  • Bir Down Sendromu tarama testi olan üçlü test 16-18. gebelik haftası aralığında yapılır. Üçlü tarama testini yaptırmak en için uygun dönemdesiniz.

 

17. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıl?

17. hafta ultrason

17. hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bu haftada bebeğiniz 140 gr ağırlığında ve 13 cm uzunluğuna ulaşmıştır.

17. Gebelik haftasında dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bu haftadan itibaren bebeğinizin kemiklerinde kalsiyum depolanma işlemi hızlanır. Bu nedenle kalsiyum içeren gıdaları bolca tüketmeniz son derece önemlidir. Yeterince kalsiyum almanız sizin kemikleriniz içinde önemlidir. Bebeğinizin kalsiyumsuz kalmaz ama sizin kalsiyum eksikliğiniz kemiklerinizdeki depolarınızı azaltabilir. Kalsiyumu alırken ilaç şeklinde takviye olarak değil, doğal besinlerden almanız gerekir.

Hamileyken bacaklarınızda kramplar oluyorsa uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edin. Mümkün olduğunca sık ve yan yatmaya çalışın. Esneme egzersizleri de size bu konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda kramp giren bölgede ısıtma yastığı kullanabilirsiniz ama 15 dakikadan uzun süre kullanmamaya dikkat edin. Bacaklarınızdaki kramplar başlamadan önce yararlı olması için bir diyetisyene başvurarak, beslenme programınıza potasyumu ekleyebilirsiniz. Potasyum açısından zengin besinler muz ve kuru üzümdür.

Gebelik döneminde vajinal duş kanamaya veya daha ciddi problemlere neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle vajinanın içini yıkama gibi bu tür eylemlerden uzak durun.

Bu haftalarla birlikte hızlı kilo artışı görülür. Bu yüzden beslenmenizi kontrol altında tutmaya, bebeğiniz ve sizin için gerekli besinleri tüketmeye dikkat edin.

Yorum Yok

Give a Reply