16. hafta hamielik

16. Hafta Hamilelik

16. hafta hamielik

16. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

16. gebelik haftasıyla bebeğinizin gelişimi tüm hızıyla devam ediyor. Bu haftadan itibaren merakla beklediğiniz bebeğinizin cinsiyetini artık öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin boyu 11, 6 cm ve yaklaşık ağırlığı 110 grama ulaşmıştır.

Bu haftadan itibaren anne adayında ki en büyük değişiklik göğüslerinde meydana geliyor. Göğüslerinizde ince ince mavi damarlar belirlenmeye başlayacaktır. Bu da süt bezlerinizin artık çalışmaya ve beslenmeye başladığını gösterir. Ayrıca anneler yatış pozisyonlarına artık dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle sırt üstü ve yüzüstü yatmaktan kaçınmalısınız.

En sağlıklı yatış pozisyonu sol yanınıza doğru yatmaktır. Buna özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü sağ tarafınızda bulunan plasentaya baskı yaparak bebeğinizin oksijen iletimini engelleyebilirsiniz. Bu da tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

16. Gebelik Haftasında Anneye Neler Oluyor?

Bu dönemde iyice artmış olan östrojen hormonunun etkisiyle, annedeki kan artışı burundaki mukozaya yaptığı etkiyle burun kanamalarında neden olabilir.

Burun ve kulaklarda dolgunluk hissi olabilir. Özellikle kış dönemlerine denk gelen gebeliklerde odaların nem oranına dikkat etmeniz gerekir. Radyatörlerin üzerine su kapları veya ıslak havlu koyabilirsiniz. Burun kanamaları rahatsızlık verici düzeyde ise mutlaka kulak burun boğaz hekimi tarafından muayene olmanız gerekir.

Rahim dokusunun büyümesiyle birlikte rahmi yerinde tutan bağlarda gerginlik oluşur ve bu da ağrıya neden olabilir. Bu nedenle sıvı tüketimine dikkat etmeli, uzun süre ayakta kalıcı işlerden uzak durmalısınız. Masa başı işlerde çalışan gebeler, saat başı 10 dakika kadar yürümeli ve uzun süre sabit pozisyonda kalmamalıdır. Oturulan koltukların dik olmasına ve destekleyici sırt yastıklarının kullanımına dikkat etmelisiniz.

16. hafta hamilelikte multivitamin desteği gerekli mi?

Bu dönemde annenin multivitamin desteklerine ihtiyacı olabilir. İlk üç ayda yapılan rutin kan testlerinde herhangi bir eksiklik varsa hem medikal tedavi hem de beslenme önerileriyle bu eksiklik giderilebilir.

Bu dönemde öne doğru büyümüş olan rahim dokusu mesaneye baskı yapmaya devam ediyor. Üstelik kapasitesini düşürerek sık sık idrara çıkmanıza neden olacaktır. Yine de bol sıvı almaya dikkat edin. İdrar hissi olduğunda kesinlikle ertelemeyin.  Mümkünse anneye özel tuvalet olmalıdır. Genital bölge temizliği de mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır.

16. hafta hamilelik döneminde çatlaklar neden olur?

Bu dönemlerde gebelerde cildin hızla gerilmesi, kilo alımı, değişen hormonlar nedeniyle vücutta çatlaklar oluşmaya başlayacaktır. Gebelikte oluşan çatlaklara ‘’striac gravidorium’’ adı verilir. Özellikle kalça, basen, baldır, göbek ve göğüslerde oluşur. Anne adayı 12. haftadan itibaren doktorunuzun önerdiği çatlak kremleri ve nemlendiriciler kullanabilir.  Ayrıca çatlakların oluşumunu azaltmak için hızlı kilo alımından uzak durarak ve bol sıvı tüketerek birazda olsa engelleyebilirsiniz. Bazı kadınlarda oluşan çatlakların genetik ve ailesel yönü de olabileceği düşünülmektedir. Maalesef oluşan çatlaklar ömür boyu kalıcıdır.

Ayrıca bu haftadan sonra dengeli beslenmeye daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Kansızlık ( anemi ) sorununu yaşamamak için demir haplarını da almayı ihmal etmeyin.

16. Hafta Hamilelikte bebekte olan değişimler neler?

Bebeğin Gelişimi:

 • Son iki haftada bebeğiniz iki kat büyümüştür. Hızlı büyüme aynı şekilde devam etmektedir. Bu kez bebeğinizin bedeninde hızlı gelişmeler başlıyor.
 • Gözleri normal yüzündeki alana doğru gelmişken, kapalı göz kapaklarının altında göz hareketleri ultrasonda artık görebilirsiniz.
 • Ayak parmaklarında artık tırnaklar uzamaya başlamıştır.
 • Bebeğinizin deri altındaki yağ tabakası oluşmaya başladı. Artık cildi koruma altına giriyor.
 • Bebeğiniz büyüdükçe aranızda aracılık yapan plasentada onunla beraber büyüyerek, ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Neredeyse bebeğinizle aynı ebatlara sahiptir. Bu da bebeğinizin ne kadar büyümüş olduğunu gösterir.
 • Küçük bebeğiniz 11, 6 cm uzunluğunda ve yaklaşık 110 gr. ağırlığına ulaşmıştır.
 • Kafası ve boynu uzamaya başlıyor.
 • Bu haftayla beraber artık cinsiyetini öğrenebilirsiniz.
 • Kalbi 6 galon kanı bir günde pompalayabiliyor. Yani sizin kalp atışlarınızın iki katı kadar kalp atışı var.
 • Bebeğiniz emme, yutma, esneme gibi refleks hareketlerini yapabiliyor.
 • Bebeğiniz artık nefes almasını öğrendi. Bu göğsünün düzenli hareketlerinde gözlemlenebilir. Suyun altında nefes alması ve amnios sıvısını içine çekip bırakma hareketleri, ciğerlerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.
 • Bu haftadan itibaren bazı testleri yaptırabilirsiniz. Bir Down Sendromu tarama testi olan üçlü test 16- 18. gebelik haftası aralığında yapılır.

16. hafta hamilelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıl?

16. hafta ultrason

Anneler Beslenmenize Dikkat Edin!

Artan iştahınızla beraber kendinize hâkim olmanız biraz zor olabilir. Ama ihtiyacınızın dışında yararsız besinleri tüketmekten vaz geçmelisiniz. Özellikle doğumdan sonra pişman olacağınız fazla kilolarınızla baş başa kalabilirsiniz. Yiyecek konusunda seçici ve bilinçli olmalısınız. Bebeğiniz ve sizin için doğal ve sağlıklı besinlere ağırlık verin.

Canınız çok tatlı isterse; meyve, kuruyemiş, kurutulmuş meyveler, yoğurt ve peynir gibi atıştırmalıklarla bu isteğinizi doldurabilirsiniz. Ama bunları yerken de abartmamaya dikkat edin. Kemik, kalp ve kas gelişimine yardımcı olan kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt, krema, peynir ve az yağlı süt ürünlerini tercih etmeye özen gösterin. Laktoza karşı hassasiyetiniz varsa nohut, kırmızı fasulye, badem ve soya sütü gibi diğer kalsiyum zengini besin maddelerini tercih edebilirsiniz. Günde en az 6-8 bardak su içmeyi unutmayın. Hamilelikte yaşanan hazımsızlık ve şişkinlikle baş etmek için bol su içmenizin yararı olacaktır.

Çoğu kadın hamilelikte yaşanan şişkinliğe karşı tarçın çayını tercih eder. Meyve suları ve taze meyveler de tercih edebilirsiniz. Bu meyveler lifli olduğu için sindirim sisteminizi rahatlatacaktır.

Yorum Yok

Give a Reply