15. hafta gebelik

15. Hafta Hamilelik

15. hafta gebelik

Gebeliğinizin 15. Haftasında elinizi karnınıza koyduğunuzda top gibi, yumuşak bir alan gelecektir. İşte bebeğiniz orada ve varlığını artık iyice hissettiriyor. Tam olarak hareketlerini hissedebilmeniz için biraz daha zamanız var. Ama geçen haftayla birlikte bağırsak hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz gün geçtikçe hızla büyürken bu hafta boyu 10 cm. ağırlığı ise 70 gr. ulaşmıştır. Üst solunum yolu ve burnu aracılığıyla amniyotik sıvıyı ciğerlerinden dışarıya atarken, bu sayede akciğerleri de gelişmeye devam ediyor. 

Bu haftalardan itibaren yapılan her ultrasonografide dört standart ölçüm alınır. Bunlardan biri anne ve baba adaylarının bazen yanlışlıkla bebeğin yüzü zannettikleri AC ( karın çevresi ) ölçümü, ikincisi bebeğin üst bacak kemiği olan FL ( uyluk kemiği ) ölçümü, üçüncüsü ve dördüncüsü ise BPD ( şakaklar arası mesafe ) ve HC ( baş çevresi ) ölçümleridir. Ultrason içindeki bilgisayar yapılan ölçümleri gebelik haftasına çevirir ve bu hesaplanan haftanın ortalama bir hafta olduğunu söyleyebiliriz. Ultrasonografi bu dört ölçüm yardımıyla tahmini bir kilo belirler ve bu belirlenen kilo gerçek kilodan +/-  % 15 kadar farklılık göstermesi, normal kabul edilir. Ultrasonografi ölçümlerinde boy ölçümü yapmak zordur ve gerekli olmadığından çoğu doktor boy ölçüm sonucu belirtmez. Bazı doktorlar uyluk kemiğinin uzunluğuna göre hesaplayarak, bebeğin tahmini boyunu bildirebilir.

Ultrasonografi cihazı kemikleri beyaz, içi sıvı dolu yapıları siyah gösterir. Bebeğin tüm vücut kemikleri beyaz görünür, mide, idrar torbası, kalp, amnios sıvısı ise siyah görünür. Diğer yapılar bu iki renk spektrumu arasında yer alırlar. Maalesef günümüz teknolojisinde bebeğinizi gerçek renkleriyle gösteren bir cihaz yoktur. Yalnızca damarlarını renkli gösteren renkli Doppler teknolojisi bazı ultrason cihazlarında bulunmaktadır.

15. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

15. hafta ultrason

15. Gebelik Haftasında Anneye Neler Oluyor?

Baş ağrısı, kabızlık, mide ekşimesi ve yanması bu haftada devam ediyor. İdrara sık çıkma bu haftadan sonra artmaya başlayacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe mesanenize yaptığı baskı artarak, idrara sık çıkmanıza sebep oluyor.

Hala anne adayları bu dönemde pozitif ve negatif ruh değişikleri içinde bulabilirler. Ruhsal yorgunluktan uzak durmaya çalışın. Yorucu işlerde çalışmak ve ağır egzersizler yapmak plasentaya giden kan akımının azalmasına ve fetüsün gelişiminin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden hareketlerinize daha çok dikkat etmeniz gerekir.

Anneler gün içinde dinlenme periyotların da ayaklarını uzatarak dinlenmeli ve yatarken özellikle sol yan pozisyona dönmelidir. Sol yan pozisyonda rahme giden damarlara bası olmadığından dolayı fetüsün gelişimi etkilemez. Sırt üstü yatan ve oturur kalkarken ani hareketler yapan gebelerde ani tansiyon düşmeleri, baş dönmeleri yaşanabilir. Bu dönemlerde bacaklarda vanöz damar genişlemeleri başlayıp varislere neden olabilir. Uzun süreli ayakta kalmaktan ve ayakları sallandırarak oturmaktan kaçınmalısınız.  Her zaman söylediğimiz gibi sigara, alkol ve kafeinden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Ayrıca sıcak banyo, jakuzi ve hamam gibi ortamlarda bulunmamanızı öneriyoruz.

Gebelik şikâyetleriniz sizi çok rahatsız edip ağrı yaratıyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun önerdiği ilaçlar haricinde hiçbir ilacı kullanmayın!

15. hafta hamilelik döneminde bebekte olan değişimler neler?

  • Bebek bükülür, döner, tutunur, gözlerini kısar, kaşlarını çatar, hatta parmağını bile emmeye başlamıştır.
  • Bebeğinizin bacakları gelişiyor: Kollardan daha uzun olmaya başlar ve vücut artık kafasından daha uzundur. Kollarını ve bacaklarını rahatlıkla hareket ettirebiliyor.
  • Cildi çok incedir: İnce kan damarları bile neredeyse görülebilir. “Lanugo” adı verilen yumuşak ipeksi tüyleri cildini kaplayarak izole eder.
  • Orta kulakta yer alan üç küçük kemik sertleşmeye başlar: Bebeğinizin beynindeki işitme merkezi gelişimini daha tamamlamadığı için ne söylediğinizi tam olarak duymasa da işitme duyusu gelişim sürecine girmiştir.
  • Bebeğinizin kemik ve kas dokusu bu gebelik haftasından itibaren biraz daha hızlı gelişmeye başlar.
  • El ve ayak tırnakları uzuyor.
  • Kaşları uzamaya başladı.

15. Hafta hamilelik döneminde annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

14. haftadan itibaren bebeğinizin tiroit bezleri çalışmaya başladığı için kendi hormonlarını üretebilecektir. Tiroit bezlerinin düzgün çalışabilmesi için iyoda ihtiyaç vardır. Özellikle balıklar iyot zen bir iyot kaynağıdır. Bu yüzden hafta da en az iki öğün balık tüketmeniz gerekir.

Ağır işlerden, fiziksel aktivitelerden artık uzak durmanız gerekir. Kendinizi yormamaya, istirahat etmeye özen gösterin. Gebeliğiniz boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli etken beslenme düzeninizdir. Gerekli vitaminleri doğal besin kaynaklarından almanız gerekir. Vitamin C, D, demir, İyot, kalsiyum ve protein içeren besinlere ağırlık vererek, bol bol tüketin.

Ruhsal olarak biraz zarar görmüş olabilirsiniz. Kendiniz için uygun bir hobi edinerek rahatlamaya çalışın. Eşinizle ve ailenizle konuşarak aklınızda ki soruların, korkuların yaşamasına izin vermeyin. İçinizde tutarak kendinizi yıpratmayın. Bebeğiniz ve kendiniz için doğru olması gereken şey neyse, o konuda istikrarlı olun.

Yorum Yok

Give a Reply