14. hafta hamielik

14. Hafta Hamilelik

14. hafta hamielik

Gebeliğin ikinci trimester dönemine girmenizle beraber bulantı, aşerme gibi belirtileriniz yavaşça azalmaya başlayacaktır. Kendinizi hala yorgun hissediyorsanız istirahat etmeye devam edebilirsiniz.

İkinci trimester döneminin 2. Haftasında yani 14. Gebelik haftasındasınız. Ve bebeğinizin ne kadar büyümüş olduğunu ultrasonda rahatlıkla görebilirsiniz. Artık gözleri, göz kapakları, kaşları, elleri ve yüzü tamamen ortadadır. Yaptığı mimiklere bile şahit olabilirsiniz. Yüzünü ekşitme, gözlerini kısma ve kaşlarını çatma gibi hareketler sergiler.

14. hafta hamilelikte bebekteki değişimler neler?

Bebeğinizin bu hafta ile beraber cinsel organı da tamamen gelişir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise prostat, kız ise yumurtalıkları karın boşluğuna gelişimle beraber yerleşirler. Ancak hala ultrasonla cinsiyetinin net olarak görülmesi bu hafta da mümkün olmamaktadır. Bebeğinizin bu hafta trioid bezi de gelişerek hormonları oluşmaya başladı. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren diğer bir organ da böbrekleridir. Bebeğinizin böbrekleri bu hafta idrar üretimine geçiyor ve bebeğiniz idrarını yapmaya başlıyor. Bu haftadan itibaren doğuma kadar idrarını,  içerisinde bulunduğu su kesesinin içine yapıyor. Bebeğiniz içinde bulunduğu amnion sıvısı kendi kendini temizleyen bir döngüye sahiptir. O yüzden aklınıza gelen ‘’ bebeğim zarar görmez mi? ‘’ sorusunun cevabını vermiş olalım.

Bebeğinizin bu hafta ayrıca saçları da oluşmaya başladı. Ensesi uzar, çenesi daha da belirginleşir, kulaklar başın arkasından daha öne ve yanlara doğru gelir. Ayrıca bebeğinizin artık parmak izleri bile vardır. 14. gebelik haftasında bebeğinizin başı daha da hareketlenmiş ve çenesine yaslanmış sabit pozisyonundan çıkmıştır. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir.

14. hafta bebeğiniz için gerçekten önemli bir haftadır. Organları işlevlerini yerine getirmeye başlıyorlar. Tüm organları tamimiyle çalışır durumdadır. Özellikle bebeğinizin beyni gelişerek, temas ettiği alanları kaydetmeye başlayacaktır. Duyu organlarından işlevleri gelişen işitme yetisine sahip olmaya başladığı için, sizin sesinizi bile duyabilmektedir. Tam olarak algılayamasa da bir uğultu şeklinde sezebiliyor. Bu sesler 25. Haftadan sonra netlik kazanacaktır.

  • Tiroit bezi olgunlaşarak, bebeğiniz hormon üretmeye başlar.
  • Erkek bebeklerde prostat bezi gelişmeye başlıyor.
  • Kızlarda yumurtalıklar karından pelvise ( kalça içine ) doğru hareket ediyor.
  • Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir.
  • Emme refleksi: Bebeğiniz parmağını emmeyi öğreniyor.
  • Bebeğinizin kemikleri gün geçtikçe daha da güçleniyor.
  • Bebeğinizin cildi hala şeffaf görünümdedir.
  • Bu hafta bebeğinizin bazı mimikleri belirlemeye başlar.
  • Lanugo oluşur: Lanugo ( ipeksi tüyler ) bebeğinizin vücudunu sarar ve 26. gebelik haftasına kadar büyümeye devam eder. Genellikle doğuma kadar bebeğinizi saran bir örtüdür. Amacı bebeğin hassas cildini içinde bulunduğu sıvıdan korumaktır.

14. hafta ultrason görüntüsü nasıldır?

14. hafta ultrason

14. Gebelik Haftasında Anneye Neler Oluyor?

İkinci trimester dönemine girmenizle beraber gebelik belirtilerinizin hafifleyeceğini dile getirmiştik. Gebeliğiniz bu haftaları en rahat olacağınız ve kendinizi enerjik hissedeceğiniz dönem olacaktır. Şikâyetlerinizin azalmasıyla hamileliğiniz daha da keyifli bir hal alacaktır. Sizin bu pozitif yaklaşımınızla beraber bebeğinizin hızlı gelişimi karnınızın biraz daha büyümesiyle kendini belli edecektir.

Bu rahat dönemizde ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirerek değerlendirebilirsiniz. Bol bol temiz havada yürüyüşler yapmanız, enerjinizi yüksek tutmanızı sağlayacaktır. Annelerin özelikle stresten uzak huzurlu bir ortama ihtiyaçları vardır. Bu haftayla birlikte kilo aldığınız rahatlıkla belli olacaktır. Bebeğiniz büyüdüğünü hissetmenizde ayrı bir mutluluk katacaktır.

Bebeğinizin gelişimi ile birlikte doğru orantıda gelişen şey rahminizdir. Rahminizin büyümesi ve gerilmesiyle kasıklarınızda baskı giderek artacak ve bu baskı ağrıya neden olacaktır. Buna bağlı olarak bel ağrıları da yaşayabilirsiniz. Ağrılar ilerleyen haftalarda biraz daha şiddetlene bilir. İlk 3 aylık dönemdeki şikâyetlerinizden biri olan sık tuvalete çıkma, bu hafta biraz daha azalacaktır. Sadece bu hafta için geçerlidir. Bahsettiğimiz gibi 2. Trimester dönemi en rahat hamilelik dönemizdir. Keyfini çıkarın. Diğer haftalar bu belirtiler geri gelecektir. İştahınızı kontrol altında tutmaya çalışın bu hafta biraz yemeğe yoğunlaşabilirsiniz. Özelikle tatlı krizlerinize çok dikkat edin.  Eğer yemek isterseniz de sütlü tatlılara yönelebilirsiniz.

Bu gebelik haftasından itibaren progesteron hormonunun etkisiyle tüm düz kaslarda oluşan genel gevşeme bağırsak hareketlerinin de azalmasına neden olarak, kabızlık şikâyetini ortaya çıkarabilir. Büyüyen rahiminizin kalın bağırsak üzerindeki baskısı da bu şikâyeti artırabilir. Lifli besinlerden beslenmeli, tuvalet ihtiyacınızı ertelememelisiniz. Bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Eğer kabızlık şikâyetiniz sizi çok fazla rahatsız ediyorsa, bu konu hakkında doktorunuza danışabilirsiniz. Onun bilgisi olmadan hiçbir ilacı kullanmayın.

Yorum Yok

Give a Reply