13. hafta hamilelik

13. hafta Hamilelik

13. hafta hamilelik

13. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bu haftayla beraber ilk 3 aylık gebeliğinizi tamamlayarak ikinci trimester dönemine girmiş bulunmaktasınız. Bebeğinizin hızla gelişip büyürken, sizde onunla beraber değişim sürecini yaşıyorsunuz. Özellikle gebeliğin en rahat geçtiği dönemde olduğunuzu söyleyebiliriz. Hem bebeğiniz hem de vücudunuz artık birbirlerini tanıyorlar. Adaptasyon sorunu tamamen ortadan kalkarak gebelik belirtileriniz hafifleyecektir. 13. Gebelik haftasında bebeğiniz 7- 8 cm boyunda yaklaşık 15- 20 gram bir ağırlığa sahiptir.

Bebeğinizin vücudunda şuan hiç yağ olmadığından dolayı cildi hala şeffaf durumdadır. Fakat ilerleyen haftalarda cildi daha gelişmiş olacak hatta ilk saçları bile çıkacaktır. Bu hafta bebeğinizin beyni gelişimini sürdürürken; bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanıyor. Bebeğiniz içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır. Bu döngü böylece devam eder.

13. hafta hamilelik döneminde bebeğin gelişimi nasıldır?

Önceki haftalar biraz andırsa da, bu hafta yüzü giderek daha çok insana benzemektedir. Birbirinden ayrık olan gözleri yerlerini almak üzere harekete geçiyor. Kulakları da önceki haftalarda daha aşağıdayken, yavaş yavaş normal yerlerini almaya başladılar. Bu haftadan itibaren bebeğinizin karaciğeri safra üretimine başlıyor. Kan şekerinin dengelenmesinden sorumlu insülin hormonu da bu haftadan itibaren bebeğinizin pankreasında üretilmeye başlanıyor. Akciğerleri henüz hava ile dolu olmasa da bebeğiniz bu haftalardan itibaren solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştırmaya başlayacaktır.

13. hafta hamilelik döneminde bebekteki değişimler nasıldır?

  • Ultrasonla baktığınızda bebeğinizin içe ve dışa doğru hareket ettiğini görebilirsiniz.
  • Gözleri ve kulakları gelişmeye devam ediyor.
  • Bebeğinizin boynu uzar: Çene göğüs üzerinde yerleşimini bitiriyor.
  • Beyin gelişimiyle beraber, elleri daha fonksiyonel olmaya başladı.
  • Bu haftadan sonra tüm besinlerini plasentadan almaya başlıyor.
  • Bebeğiniz 7, 4 cm uzunluğunda ve yaklaşık olarak 23 gr ağırlığındadır.

 

13. haftada ultrason görüntüsü nasıldır?

13. haftada ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

13. hafta ultrason

13. Gebelik Haftasında Anneler

Bebeğinizin gelişimi devam ettikçe sizin de rahminiz büyümeye, bunun etkisiyle de iyice gerilmeye başlıyor. Bu gerilme kasıklarda baskı oluşturmasından dolayı bazı anne adayları bu haftadan itibaren hafif kasık ağrıları ve sancılarını yaşayabilirler. Ama bunların yanında sabah bulantıları ve kusmaları oldukça azalacaktır. Bulantı ve kusmaların geçtiği bu dönemde anne adayında kullanılan folik asidin de neden olabileceği, göğüslerde hassasiyet, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi şikâyetleri azda olsa devam edebilir.

Bu hafta itibari ile anne adayında tekrar cilt sorunlarıyla karşılaşabilir. Değişen hormonların etkisi ile cildinizde de lekeler meydana gelebilir. Ancak bu her gebede oluşabilecek bir sorun değildir. Böyle bir durumda canınızı sıkmanıza gerek yok. Çünkü gebelikle gelen çoğu belirti doğumdan sonra düzelmektedir.

13. Gebelik Haftasında annelerde beslenme düzeni nasıl olmalı?

Hamilelik süresince anne adaylarına ısrarla bol bol su içmeleri gerektiğinden bahsettik. Özellikle su tüketimi hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından son derece önemli bir konudur. Suyun içerisindeki florür bebeğiniz ve sizin için gerekli ihtiyaçtır. Diş gelişiminde katkısı büyüktür. Aynı şekilde sizin de yaşayabileceğiniz diş ve diş eti sorunlarında fayda sağlayacaktır. Yemeklerden önce ve sonra tüketmeniz gerekir. Günde 7- 8 bardak su tüketebilirsiniz.

Annelerin tüketimine dikkat etmesi gereken diğer madde demirdir. Gebelik esnasında sıklıkla görülen demir eksikliği bebeğinizin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Özellikle içerisinde demir barındıran besinlere ağırlık vermeniz gerekir. Demir bakımından zengin besinlerden söz edecek olursak; yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerde bulunur. Et ürünlerinin çiğ olmamasına dikkat edin. Bir diğer gereksinim ise C vitaminidir. C vitamini doğal gıdalardan sağlamanız, ikiniz açısında daha sağlıklı olacaktır. Bebeğinizin gelişiminde olumlu etken olan protein, demir ve kalsiyumu beslenmenizden kesinlikle eksik etmeyin. Bunu et, yumurta, süt ürünleri, kabuklu yemişlerden, soyalı ürünlerden sağlayabilirsiniz.

Anneler Dikkat Edin!

  • Her ne kadar günde iki fincana kadar çay içmenizin bir zararı olmadığı söylense de, çayın içindeki maddeler demir emilimini azaltmaktadır. Bunun yanında çay ve kahvenin idrar söktürücü etkisi nedeniyle, yemeklerle aldığınız kalsiyumun da gereksiz yere atılmasına neden olabilir.
  • Yaşayacağınız gebelik belirtileri şikâyetleri artış gösterebilir. Çoğu zaman tahammül sınırlarınızı zorlayan baş ağrıları sizi zorlayabilir. Bu gibi durumlarda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Doktorunuza danışarak önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.
  • Yorgunluk ve bitkinliğin hayat enerjinizi sömürmesine izin vermeyin. Gebeliğiniz için eşinizle beraber küçük yürüyüşler, hobiler edinebilmeniz sizi hayatta tutacaktır. Özellikle stres faktörü gebeliğinizi olumsuz olarak etkileyeceği için hayatınıza dâhil etmemeye çalışın. Rahat ve mutlu bir hamilelik geçirmeye, bol bol dinlenerek keyfini çıkarın. Sigara tüketilen ortamdan, gebeliğiniz her evresinde kesinlikle uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Gebelikten kaynaklana cilt hassasiyetinize dikkat edin. Özellikle güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmanız cildinizde lekelenmeler ve alerjik durumlar yaratabilir. Doktorunuzun önerdiği koruyucu kremlerden yararlanabilirsiniz. Yine kaplıca, hamam, sauna gibi sıcak su banyolardan bebeğiniz olumsuz etkileye bileceği için uzak durmanız gerekir.

Yorum Yok

Give a Reply