12. hafta hamilelik

12. Hafta Hamilelik

12. hafta hamilelik

12. Hafta, hamileliğinizin 3. Aynının son haftasıdır. Bu ilk 3 aylık döneme ilk trimester denir. Trimester hamilelikte her 3 aylık döneme verilen isimdir. Hamileliğiniz 3 trimester dönemden oluşur. Bu haftayla birlikte ilk trimester, yani 3 aylık dönemin son aşamasına gelmiş bulunmaktasınız.  Zaman hızla ilerlerken bebeğiniz de hızla gelişimi tamamlıyor.

12. Hamilelik haftası döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bu haftayla birlikte bebeğinizde gelişen değişikleri sizi heyecanlandıracak. En başta o küçücük parmakları birbirinden ayrılmaya başlıyor. Baş ve popo mesafesi 6, 1 cm’ye, kilosu 14 grama ulaşıyor.

12. hafta hamilelik döneminde bebekteki değişimler neler?

 • Ses telleri şekillenmeye başlıyor.
 • Kulakları olması gereken yerlere yerleşiyor.
 • Bağırsakları gövde içine yerleşimini tamamlamıştır.
 • Bebeğinizin karaciğeri çalışmaya başlar: Karaciğer kanın temizlenmesi, besinlerin depolanması ve gerekli kimyasalların temin edilmesini sağlıyor.
 • Pankreası insülin üretmeye başlar: Pankreasın salgıladığı insülin sayesinde bebeğiniz büyüyor.
 • Parmaklarda tırnaklar ortaya çıkmıştır ve saç ve tırnaklar uzamaya başlar. Bağırsakta peristaltik sindirim hareketleri başlamıştır.
 • Ense Kalınlığı ( NT ) Ölçümü: Öncelikle bir Down sendromu tarama programında yer alıp kullanılan ense kalınlığı ölçümü, bebekle ilgili diğer bir takım problemlerde de önemli bilgiler sağlanabiliyor. Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için bebeğinizin uygun pozisyonda olması, gelişiminin 11 hafta ile 13 hafta 6 gün arasında olması ve de baş popo mesafesinin 45- 84 mm arasında olması gerekmektedir. Bu tarama günümüzde ikili tarama testi ile birlikte değerlendirilmektedir.

12. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

12. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

12. hafta ultrason

12. hafta hamilelik döneminde organ gelişimi nasıl olur?

Bebeğinizin organları hemen hemen şekillenmiş olsa da, iç ve dış organları işlevlerini yerine getirirken gelişmeye de devam ediyor. Geçen haftadan itibaren oluşmaya başlayan tırnak ve saçları bu haftada gelişimini henüz tamamlamış olduğunu söyleyemeyiz. En çok merak ettiğiniz cinsiyetini bu haftadan itibaren kendini belli edecektir.  Ama heyecanlı bekleyişiniz 3- 4 hafta kadar daha devam edeceğini bilmelisiniz. Henüz belirginleşti ama ultrason kontrollerinde tam net olarak görülememektedir.

Bebeğinizin bu haftaya kadar seyreden gelişimini küçük bir inşaat alanı olarak tanımlayabiliriz. Yavaş yavaş atılan temelleri artık yerlerine oturmaya başlıyor. Organları işlevlerini yerine getiriyor olsa da, insan anatomisinin kusursuz işleyişinden dolayı gelişimini tamamlayabilmesi için, doğuma kadar ince ve detaylı bir şekilde bu oluşum devam edecektir. 12. Gebelik haftasıyla birlikte oluşan organları hacim olarak büyümeye başlıyor. Bebeğinizin ilk saç teli bu haftayla beraber kafa derisinden çıkmaya başlayacaktır. Büyüdükçe hareketliliği artmaya başlıyor ve sık sık ağzını açıp kapama hareketleri yapıyor. Bu haftada bebeğinizin hıçkırığını bile duyabilirsiniz. Bu ağzını açma kapama hareketleriyle yutmayı yeni öğrendiği için yani henüz acemi olduğundan dolayı hıçkırık tutmaktadır. Ultrasonografi esnasında tüm bunlara tanık olabilirsiniz.

12. hafta hamilelik döneminde bebeğin sindirim sistemi gelişimi

Bebeğinizin midesi ve bağırsakları geçen hafta itibariyle son gelişimlerini yaşarken, bu haftayla birlikte artık sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır. Bu hafta bebeğiniz çok fala hareketli olmaktadır. Neredeyse karnınızda kurcalamadığı yer kalmamıştır. Artık yaşam alanını dokunarak öğreniyor.

Her haftada olduğu gibi bu haftada da ilkler yaşanıyor. Bebeğinizin Trioid ve pankreas gelişimi tamamlanarak, pankreastan insülin salgılanmaya başlar. Bebeğinizin sinir sistemi biraz daha güçlenerek gelişmeye devam ediyor.

12. hafta hamilelik döneminde anne adayında görülen değişimler 

 • Artık sık sık idrara çıkma şikâyetiniz hafiflemeye başladı. Rahminiz artık rahim ve genital organların bulunduğu kemik çatınızdan yukarı doğru hareket etmeye başlıyor. Böylece mesane üzerindeki baskıda ortadan kalkarak, sık idrara çıkma şikâyetlerinizi hafifletecektir. Bu yukarı çıkma durumu, artık hamileliğinizin göbek kısmınızda belirginleşmeye başlayacağının habercisi olmaktadır.
 • Bir diğer şikâyetlerden biri olan mide bulantıları da artık azalmaya başlayacaktır. Geçen haftadan beri değişmeye başlayan şikâyetler, hormonlara bağlı olarak azalırken baş ağrılarınız artış gösterebilir. Bu da hormonal olarak kan hacminin artmasından dolayı yaşanmaktadır.
 • Mide yanmalarınız ve baş dönmeleriniz devam edebilir. Ama ilerleyen haftalarda bu şikâyetlerinizde son bulacaktır. Yaşanılan cilt problemleri artık sizi tamamen terk etmeye başladı. Hatta bazı anne adaylarının ciltlerinde olumlu yönde değişimler meydana gelebilir. Bazı anne adayları güzelleşirken, hormonların etkisinden dolayı bazı anne adayları da cilt problemleri yaşamaya devam eder. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız eğer üzülüp moralinizi bozmanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü her kadının gebeliği farklı belirtilerle gelişebilir. Ve bu belirtirler hamileliğin ilerleyen zamanlarında ya da doğumdan sonra ortadan kalkacaktır. Kendinizi bu konuda strese sokmamalısınız.
 • Bu gibi sorunlarınız için doktorunuzun önerdiği ilaç ve kremlerden yararlanabilirsiniz. Hormonların etkisiyle cildiniz hamilelikte oldukça hassaslaşır ve kolay etkilenir. Dediğimiz gibi doktorunuzun onayladığı koruyucu güneş kremleri ve nemlendirici ürünleri kullanarak cildinizi koruma altına alabilirsiniz.
 • Yine bu hafta ile birlikte, çillerinizin veya benlerinizin renklerinin koyulaştığını fark edebilirsiniz. Sivilce de hormonal değişikliklere bağlı olarak 12. haftada gözükebilen bir durumdur. Normalde regl olmadan önce sivilceniz oluyorsa büyük ihtimalle hamileliğinizde de olacaktır.

Anneler Beslenmeye Dikkat!

 • Öğünlerinizi sık sık ama az az yiyerek artırabilirsiniz. Bu şekilde günde 6 öğün yiyebilirsiniz.
 • Yemeklerinizi iyice çiğneyerek ve yavaşça yemelisiniz.
 • Su ihtiyacınızı yemeklerden önce ve sonra yapmalısınız. Yemek sırasında içmemeye dikkat edin.
 • Yağlı, baharatlı, şekerli gıdalardan her zaman ki uzak duruyoruz!
 • Uyumadan önce yemek yemeyin.
 • Aç kalmamaya dikkat edin.
 • Bebeğiniz ve sizin için gerekli olan vitaminleri almaya özen gösterin.
 • Sigara ve alkol tüketiminden kesinlikle uzak durmanız gerekir.

Yorum Yok

Give a Reply