11. hafta hamilelik

11. Hafta Hamilelik

11. hafta hamilelik

Bu dönemle birlikte düşük yapma riskiniz % 1 oranına kadar düşmektedir. Bebeğiniz tehlikeli dönemleri atlatarak hızla gelişimine devam etmektedir.

11. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Daha önceki haftalarda 5 gram ağırlığında olan bebeğiniz bu hafta 8 gram, boyu da neredeyse 6 cm’ye ulaştı. Bebeğinizin büyüdükçe hareketliliği de artıyor. Şuan da hissedemezseniz de ilerleyen haftalarda bunu çok rahat bir şekilde hissedebileceksiniz. Bebeğiniz 11. Haftada da organ gelişimini sürdürmektedir. Gözün iris tabakası şekillenmeye başladı. Ayrıca karın dışında gelişen bağırsakları karın içine doğru çekilmeye başlıyor. Bebeğinizin cinsiyeti henüz belli olmasa da, genital organı biraz daha belirgin hale gelmiştir. Elleri arık perdeli görünümden çıktı, yumruk haline dönüşüyor. Diş etlerinin altındaki minik dişlerinin yerleri oluşmaya başlar. Bazı kemikleri biraz daha güçlenerek gelişmeye devam ediyor. Bunların yanında artık saçları ve tırnakları da gelişmeye başlamıştır.

11. hafta hamilelikte hangi organlar gelişir?

Bu dönemden itibaren bebeğinizin 5 duyu organı gelişmeye başlıyor. Siz ne kadar farkında olmasanız da o sizin karnınızı ve en ince ayrıntısına kadar inceleyerek kendine yaşam alanı yaratıyor. 11. gebelik haftasıyla beraber bebeğinizin gelişimdeki en kritik süreci tamamlamış oldunuz. Çünkü 10. Gebelik haftası bebeğin gelişimi için en tehlikeli ve en hassas dönemdir. İlaç ve toksin maddelere karşı bebeğin hassas olduğu dönemdir.

11. haftadan doğuma kadar olan bu döneme fetal dönem denir. Fetal dönemin ilk haftası olan 11. Haftada bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı ve plasenta görevini yapmaya başlıyor. Bebeğiniz 11. haftadan artık hızlı büyüme ve olgunlaşma sürecine girerek doğuma hazırlanıyor. Artık bebeğinizi ultrasonda daha net görme şansına sahipsiniz.

11. Gebelik Haftasında Annede Meydana Gelen Değişikler neler?

Hamileliğinizle beraber gelen sivilce ve cilt bozukluklarınız 11. Gebelik haftasıyla beraber yavaş yavaş temizlenmeye başlayacaktır. Özelikle bu sorunlardan şikâyetçiyseniz yüz temizleme losyonlarından yardım alabilirsiniz. Bunların yanı sıra bol su, sebze ve meyve tüketmenizde fayda sağlayacaktır. Ayrıca bebeğinizin ve sizin bünyenizi güçlü kılacağı için özenle tüketmeniz gerekir.

Bu haftada can sıkıcı saç dökülmeleriniz sona eriyor. Hamileliğiniz ilerledikçe artık kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. İlk 3 ayda yaşamış olduğunuz bulantı, kusma ve yorgunluk gibi sıkıntı veren durumları geride bırakıp kendinizi daha iyi hissedeceğiniz günler başlıyor.

11. hafta hamilelik döneminde kilo artışı nasıl ilerler?

Hamileliğin 11. Haftasıyla beraber kilo artışınız olacaktır. Fakat hamileliğinizin başından beri sürekli kusuyor ve yemek yiyemiyorsanız hala kilo alamamış hatta mevcut kilonuzda azalma bile yaşamış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda korkmanıza gerek yoktur. Hemen hemen her anne adayı bu gibi durumlar yaşayabilir. 11. Haftadan sonra mide bulantılarınızda azalma olacaktır. Artık büyük bir zevkle yemek yemeye dönebilirsiniz. Ama iştahınızı kontrol altında tutmaya çalışmalısınız. Özellikle bebeğiniz ve sizin için gerekli olan besinlere ağırlık vererek, yeteri miktarda tüketmeye özen gösterin.

11. hafta gebelik döneminde anne adayları ne tür sıkıntılar yaşar?

Bu dönemle beraber sıklıkla baş ağrıları çekebilirsiniz. Hormon değerlerinin değişimi sonucunda ortaya çıkan şikâyetlerin başında geliyor. Baş ağrılarını önlemek için, aç kalmamaya dikkat edin. Düzenli uyku ve stresten olabildiğince uzak durmanız gerekir. Bel ve sırt ağrıları da yaşayabilirsiniz. Bunun için bel boşluğunuzu yumuşak yastıklarla destekleyebilirsiniz. Ayrıca giydiğiniz ayakkabı tercihlerinin de etkisi olacağından, rahat edeceğiniz ortopedik ayakkabılar daha uygun olacaktır. Mümkünse topuklu ayakkabılarınıza artık veda etseniz iyi olur. Yaşanabilecek riskleri en aza indirmek sizin elinizde.  Gebeliğiniz boyunca artış gösteren akıntılarınız biraz daha yoğunlaşabilir. Hormonal değişimden dolayı bu durumun yaşanması çok normal olmaktadır. Ama koku, kaşıntı veya renk değişikliği olursa doktorunuza görünmeniz gerekir. Bu durumun enfeksiyon habercisi olma ihtimali çok yüksektir. Sabah bunaltıları, sinirlilik, kabızlık, yorgunluk ve göğüslerde hassasiyet devam edebilir.

  • Bebeğinizin baş ve popo mesafesi nerdeyse 6 cm’ye ulaştı.
  • Hemen hemen bütün organları gelişerek çalışmaya başlamıştır.
  • Bu haftadan itibaren gelişimi hızlanıyor.
  • Genital organları belirginleşmeye başladı ama henüz ultrason da görülmesi mümkün olmamaktadır.
  • Artık elleri oluştu ve parmakları birbirinden ayrılıyor.
  • Saç ve tırnakları oluşmaya başladı.
  • Böbreklerinin çalışmaya başlamasıyla amnios sıvısı artık sirküle oluyor.
  • Tüm organları fonksiyonlarını yerine getirmeye, karın dışında gelişen bağırsakları karın içine doğru hızla çekilmeye başladı.

Yorum Yok

Give a Reply