1.-hafta-gebelik

1. Hafta Hamilelik

1.-hafta-gebelik

Gebeliğiniz oluşumu son âdetinizin ilk günü olarak bilinir. O günden itibaren sayılarak, 40 hafta süren annelik heyecanınız başlamış olur.

En son görülen adetten 2 hafta sonra yumurtlama olduğu için döllenme bu günlerde oluşur. Bu yüzden gebeliğin 1. veya 2. haftası denilen günlerde aslında henüz hiçbir gebelik söz konusu değildir. 3. haftada döllenme ve rahime doğru yol almaya başlar. Ancak 4. haftada rahime gebelik ulaşır ve buraya yerleşir. Ultrasonla görülmesi de 5. ve 6. Haftayı bulur. Yani son adet gününüzden itibaren sayacak olursak 14. gün gebeliğiniz oluşmaya başlar.

İlk doktor muayenesi

Bu ilk görüşmede gebelik kontrolleriniz yapılır ve bazı testler uygulanır. Bu testlerde gebeliğin varlığını son adet gününüzün 1. Günü ele alınarak yapılır. Bazı kadınlarda erken yumurtlama veya geç yumurtlama olabilir. Bu durumda doktorunuz, ileri gebelik haftalarında suni bir son adet tarihi oluşturularak takibi bu tarihe göre yapılandırır.

Gebelik ortalama 40 hafta sürer. Bu da 9 ay 10 güne tekabül etmektedir. Gebelik hafta olarak hesaplansa da, 9 ayı TRİMESTER adı verilen üç eşit döneme ayrılır.

Trimester gebeliğin gelişimini incelemede yarar sağlarken, birinci trimester ( ilk üç aylık dönem ) bebeğin organ gelişiminin başladığı ve tamamlandığı ayrıca annenin hamileliğe uyumunun gerçekleştiği, ikinci trimester ( ikinci üç aylık dönem ) bebeğin hızla gelişimini sürdürdüğü, üçüncü trimester ( son üç aylık dönem ) ise doğuma hazırlığın başladığı ve tamamlandığı dönem olarak ifade edilir.

Gebelik Belirtileri

Vücut sıcaklığında artış

Ovulasyon sürecine girerken vücut sıcaklığınız düşer, fakat ovulasyon tamamlandıktan sonra tekrar artar. Bu sıcaklığın nedeni östrojen hormonu, vücut sıcaklığınızı düşürür ve döngünüzün ilk yarısını kontrol eder. Diğer yandan progesteron ovülasyondan sonra rahiminizi döllenmiş yumurtayı almak için vücut sıcaklığınızı artırır.  Bu haftada vücut ısınızda artış göreceksiniz.

Yumurta akı yoğunluğunda Cervical mukoza

Bu hafta çok ince, çok esnek ve şeffaf denebilecek ölçüde açık renkli akıntınız olacak. Yani kısacası spermin yumurtaya doğru gelebilmesi için uygun şartlar oluşmuş durumdadır.

Alt karın ağrısı ( mittelschmerz )

Her dört kadından biri acı veya alt karın bölgesinde yani ovulasyon olan tarafta bir dizi kramp hisseder. Bu ağrı yumurtalığın yumurtayı serbest bıraktığından dolayı gelir, bu ağrı aynı zamanda mittelschmerz olarak bilinir.

Kokuya duyarlılık ve mide bulantısı

Ovülasyonla birlikte gebelik sürecine adım atan kadınların koku hassasiyetinin çok yüksek olduğu bir gerçektir. Bu dönemde aşırı bir şekilde kokuya duyarlılık görülür. Bununla beraber mide bulantıları da baş gösterir.

Hormonal değişim

Rahim içine yerleşmiş canlı doku büyüklüğü bu dönemde 0,1 mm’dir. Yuvalanma döneminde bazen rahim duvarına yerleşim sırasında lekelenme tarzı açık renkli vajinal kanamalar olabilir. Bu dönemde bedensel ve ruhsal daha çok dinlenmeye ihtiyaç vardır. Annenin vücudunda meydana gelen birçok hormonal değişim annede hem fiziki yorgunluk hem de ruhsal gerginliğe neden olabilir. Yükselmeye başlayan gebelik hormonu annede halsizlik, yorgunluk ve bulantıyı ekleyecektir.

Gebelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik öncesi olan sigara, kafein ve alkol alışkanlıkları gebelikte mutlaka bırakmanız gerekir. Bu üç zararlı madde gebeliğin baş düşmanıdır. Gebeliğinizi ve bebeğinizin gelişimini olumsuz olarak direk etkiler. Beslenme konusunda öncelikle protein ağırlıklı beslenmeli ve vitaminlere de dikkat etmelisiniz.

Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında folik asit kullanımına özen gösterilmeli. Folik asit bebeğin omurilik gelişimini destekleyen bir vitamindir. Gebelerde günlük alınma dozu 400 miligramdır. Bunun dışında beslenmede folik asit içeren gıdalar bakliyatlar ( mercimek, fasulye ), narenciyelerde, ıspanak, brokoli, marul ve sakatatlar da bulunur. Eğer anne adayı gebelik sırasında sigara kullanımına devam eder ise vücudun ihtiyacı olan folik asit miktarı da artacaktır. Planlanan gebeliklerde folik asidin gebelik öncesi 3 aydan itibaren başlanması önerilir.

Yorum Yok

Give a Reply